ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland: S-400’ü halledebilirsek Türkiye F-35 ailesine geri dönebilir

0
42

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, “S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz, ABD Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır,” dedi.

CNN Türk’ten Büşra Arslantaş tarafından gerçekleştirilen röportajda, Türkiye-ABD ilişkileri ve çeşitli konular hakkında önemli açıklamalarda bulunuldu.

Nuland, CAATSA yaptırımlarının temel nedeninin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımı olduğunu hatırlattı. S-400 meselesini çözebilmenin önemine vurgu yapan Nuland, “S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz, ABD Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır,” dedi.

Nuland konuşmasına şöyle devam etti: “Ama önce bu diğer meseleyi çözmeliyiz ve bunu çözerken aynı zamanda Türkiye’nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamalıyız. Bu konuyu (S-400) aşabilirsek, CAATSA meselesi ortadan kalkacak ve F-35 konuşmalarına geri dönebileceğiz.”

Nuland, savunma sanayisindeki işbirliğiyle ilgili olarak, Türkiye’nin artık 155mm’lik mühimmat ürettiğine dikkat çekti. Bu üretimin Ukrayna için önemli olduğunu belirterek, bu alandaki işbirliğine vurgu yaptı.

Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, “Türkiye artık 155mm’lik mühimmat üretiyor. Buna çok ihtiyacımız var. Ukrayna’nın çok ihtiyacı var. Bunun üzerinde çalışıyoruz,” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here