ABD Donanması Kurtarma Ekibi, Doğu Akdeniz’de geçen ay düşen özel harekat helikopterini kurtarma görevine hazırlanıyor.

Donanma kurtarma ekibi, geçen ay Doğu Akdeniz’de meydana gelen bir kaza sonucu düşen ABD Ordusu özel harekat helikopterini kurtarmak için İtalya limanında hazırlıklara başladı.

ABD 6. Filosu, bu kritik görev için İtalyan offshore destek gemisi NG Worker’ın görevlendirildiğini açıkladı. Kurtarma operasyonu, 160. Özel Harekat Havacılık Alayı’nın ünlü “Night Stalkers” birimine tahsis edilen MH-60 Black Hawk adlı helikopter için yapılacak.

Helikopterin düştüğü bölgede kurtarma uzmanları, helikopteri aramak için Shallow Water Intermediate Search System (SWISS) ve Towed Pinger Locator (TPL) kullanacak. SWISS sistemi, genellikle su yüzeyinin altındaki alanlarda detaylı bir tarama yapmak ve nesneleri bulmak için kullanılır. SWISS, çekilen yan tarama sesi radarı (side-scan sonar) kullanarak su altındaki yapıları, enkazları veya diğer nesneleri belirleme yeteneğine sahiptir. Bu tür teknoloji, su altındaki alanlarda gerçekleştirilen arama ve kurtarma operasyonlarında etkili bir araç olarak kullanılır.

Towed Pinger Locator (TPL), Türkçe’de “Çekilen Pinger Lokatörü” olarak çevrilebilecek bir denizaltı arama cihazıdır. Bu cihaz, genellikle denizaltındaki kayıp nesnelerin, özellikle uçak ve denizaltıların acil durum sinyal vericilerini (pinger) bulmak için kullanılır. TPL, su altındaki ses sinyallerini algılamak ve kaynağını belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Genellikle denizaltındaki acil durum sinyal vericileri belirli bir frekansta ses sinyali gönderirler. TPL, bu frekansı algılayarak ve kaynağın yerini belirleyerek kayıp nesnelerin bulunmasına yardımcı olur.

Kurtarma sürecinde 1.860 kg ağırlığındaki Deep Drone adlı uzaktan kumandalı bir araç kullanılacak. Deep Drone, Birleşik Devletler Donanması için sığ sular kurtarma operasyonları için tasarlanmış uzaktan kumandalı bir dalgıç araçtır. Araç, hem elektrikli hem de hidrolik iticilerle hareket eder. CTFM (sürekli iletim frekans modülasyonu) sonar ile donatılmıştır, bu da akustik pingerleri algılayabilir ve küçük hedefleri uzaktan tanımlayabilir. Araç, denizaltı kurtarma, mayın temizleme, su altı araştırması ve su altı inşaatında kullanılabiliyor.

ABD Avrupa Merkez Komutanlığı, havadan yakıt ikmali sırasında meydana gelen kazada 5 ABD’li askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Kazada ABD Ordusu’nun 160. Özel Harekat Havacılık Alayı’na (SOAR) ait MH-60 Black Hawk helikopteri Akdeniz’e düştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here