ABD Deniz Piyadeleri, keşif yeteneklerini artırmak ve kıyı yakınlarında çatışmaya hazırlık amacıyla küçük insansız deniz araçları (İDA) üzerine pazar araştırması başlattı.

Deniz Piyadeleri Sistem Komutanlığı, geçtiğimiz hafta denizde algılama yapabilen İDA’ları sağlama konusundaki endüstrinin yeteneklerini talep eden bir bilgi talebi yayınladı.

Bilgi talebinde Piyade’nin “araçları aradığını” belirtiyor, ancak herhangi bir şey satın almakla yükümlü olmadığına dikkat çekiyor.

Force Design 2030 modernizasyon girişiminin bir parçası olarak, Deniz Piyadeleri, iletişim, lojistik ve ateş gücü sağlama amacıyla mürettebatsız teknolojiyi kullanmayı planlamaktadır. Force Design modernizasyon girişimleri kapsamında özellikle Çin ordusuna karşı olası bir mücadele için istihbarat, gözetleme ve keşif yeteneklerini yeniden düzenlemektedir.

Talep bilgilerine göre Deniz Piyadesi, teknelerin su üzerindeki nesneleri algılamak ve tanımak için sensörlere sahip olmasını istiyor. Deniz araçları karaya yakın sularda çalışmalı ve karadan veya denizden kontrol edilmesi talep edilmektedir.

Ayrıca İDA’nın CH-53 ağır kaldırma helikopteri veya hafif taktik araç tarafından taşınabilecek kadar hafif ve C-130 nakliye uçağına sığacak kadar küçük olmalıdır.

Deniz Piyade Komutanlığı, gelecekte denizdeki çatışmalarda insansız araçların önemli bir rol oynayacağını inanmaktadır. Donanma zaten bunları kullanmaktadır. Deniz piyadeleri, 373 mürettebatlı gemi ve 150 insansız araçtan oluşan bir gelecekteki filo vizyonunu benimsemektedir.

FORCE DESIGN 2030

Force Design 2030, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri’nin (US Marine Corps) stratejik ve operasyonel yapısını güncellemek ve gelecekteki mücadelelere daha etkili bir şekilde yanıt verebilmek amacıyla başlatılan bir modernizasyon girişimidir.

Modern savaş ortamında ve güvenlik tehditlerinde daha etkili bir şekilde faaliyet gösterebilmek için yeni teknolojilere ve yeteneklere odaklanmaktadır.

Daha hızlı ve daha hareketli bir Deniz Piyadeleri kuvveti oluşturarak, dünya genelindeki çeşitli krizlere hızlı bir şekilde müdahale edebilme yeteneğini artırmayı amaçlamaktadır.

Mürettebatlı ve mürettebatsız sistemlerin entegrasyonuyla, Deniz Piyadeleri’nin çok yönlü bir güç olarak hareket etme yeteneklerini geliştirme hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here