Deniz Piyadeleri için geliştirilen gemiden kalkabilen uzun menzilli bir ISR insansız hava aracı olan TERN gözetleme İHA'sı

ABD Donanması döner kanatlı filosunu yerine alacak hem insanlı hem de insansız platformları takip ettiğini açıkladı. Deniz Piyadeleri orta irtifa uzun dayanıklı sistemler olan MALE’leri istiyor, fakat İHA’ları büyük gemilere yerleştirme planlarını iptal etti.

Donanma Hava Harp müdürü (OPNAV N98) Tuğamiral Gregory Harris, Yeni Nesil Hava Hakimiyeti programında Gelecek Dikey Kaldırma (FVL) sistemlerininde bulunacağını söyledi.

Deniz görevlerinde kullanılacak olan sistemlerin İnsanlı ve insansız olarak ortak çalışacağını belirten Harris, ” Bunun için geliştirme yapma aşamalarının başındayız” dedi.

Harris, Donanmanın önümüzdeki sonbaharda Gelecek Dikey Kaldırma sistemleri ve alternatifleri konusunda analizleri başlatmak için firmalar ile oturumlar düzenlediğini sözlerine ekledi.

Donanmanın envanterinde bulunan bazı MH-60R ve MH-60S helikopterlerinin önümüzdeki yıllardan itibaren hizmet ömürlerinin sonuna geleceğini, bu helikopterlerin yerine Gelecek Dikey Kaldırma (FVL) sistemlerinin alabileceğini belirtti.

Donanma ve Deniz Piyadeleri FVL programını yakından takip ettiğini belirten Harris, Donanmanın özel gereksinimleri olduğunu, uçağın ağırlığını ve boyutunu kısıtlayan sebepler olduğunu söyledi.

Pentagon FVL programı yürütüyor, fakat Donanma farklı görevler talep ediyor. Özellikle muhripler ve gelecekte inşa edilmesi planlanan FFG (X) savaş gemilerine Dikey Kaldırma sistemlerinin iniş kalkış yapabilmesi gerekiyor. Deniz Piyadeleri orta irtifa uzun dayanıklı sistemler olan MALE’leri tercih ediyor. Bu sebeple tüm bu ihtiyaçları karşılamak için ortak bir noktada buluşmamız gerekiyor.

Deniz Piyadeleri Deniz Hava-Kara Görev Gücü (MAGTF), İnsansız Hava Sistemi (İHA) ve FVL programının karışımı olan MUX programını takip ediyor. Deniz Piyadeleri geçen yıl yaptığı açıklamada, bu tip İHA’ları büyük gemilere yerleştirme planlarını iptal ettiğini açıkladı. MUX projesini bölerek kara tabanlı insansız hava aracı ve orta büyüklükte bir hava aracı içerecek bir sisteme yöneldiler.

MUX programıyla yüksek irtifada yüksek dayanıklılığa sahip kategorilerin en büyüğü olan Grup 5 İHA olması planlandı. Yedi görevi kapsayacaktı; komuta, kontrol ve iletişim; erken uyarı; ateş kontrol; eskort; elektronik savaş; keşif, istihbarat, gözetleme ve hedef belirleme (RISTA) ve taktik dağılım.

MUX programı Amfibi Hazır Grubu ve Deniz Sefer Birimi (ARG / MEU) ekibinin daha çok bir Uçak Gemisi Görev Gücü olarak çalışması amaçlandı. F-35B Müşterek Taarruz Uçağının devreye girmesiyle uçak gemisi hava kanadı yeteneklerini sahip olabileceği ön görüldü. Donanmanın E-2D Advanced Hawkeye’da sahip olduğu havadan erken uyarı kabiliyettini MUX’un yerine getireceği varsayıldı. Program yetkilileri, çok sayıda ayrı görev olduğunu fark etti. Firmalar ile yapılan görüşmelerde bunun maliyetli olduğu ortaya çıktı. Yedi görev daha sonra iki öncelik kademeye ayrıldı.Fakat bu öncelikli görevlerin gemi platformlarından kalkışına uyumsuz olduğu ortaya çıkınca plan iptal edildi. Daha doğrusu daha uzun bir pistten kalkış yapan kara tabanlı bir İHA, gemi tabanlı kalkan bir sistemden daha fazla yük taşıyabiliyordu.

Deniz Piyadeleri gelecekte bir amfibi gemiden Grup 5 İHA yapma fikrini dışlamayacağını açıkça belirtiyor. Deniz Piyadeleri basınçlı hava mancınığı ve bir “Skyhook” kurtarma sistemi kullanarak gemilerden küçük sabit kanatlı RQ-21 Blackjack İHA’yı çalıştırıyor, ayrıca MQ-8 Fire Scout döner kanatlı İHA’yı da kullandıklarını belirttiliyor. RQ-21, Grup 2 İHA’sı ve MQ-8, Grup 4 kategorisinde bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here