Japonya Yokosuka (CFAY) Komutanlığına atanan USS Zumwalt'a (DDG 1000) muhribi Yokosuka limana yanaşıyor.

ABD Donanması, radar görünürlüğü düşük en gelişmiş savaş gemisi USS Zumwalt’ı Doğu Asya’ya gönderdi.

Savaş gemisi hipersonik silahlarla donatılmış ise ABD’nin Pasifik bölgesindeki rakiplerden biri olan Çin’nin dikkatini çekecektir. 

ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü  Ağustos ayında yayınladığı bir raporda, Pentagon’un  Hipersonik füze projesi kapsamında geliştirilen yeni füzenin (C-HGB) USS Zumwalt savaş gemisine entegre edileceği duyurulmuştu. 

Mayıs 2022 Kongre Araştırma Servisi raporuna göre  yeni hipersonik füzenin tespit edilmesini ve engellenmesini zorlaştıracak Mach 5 veya daha yüksek bir hızda ( Saatte 13.000 mil -20.921 kilometre) uçabilecek. 

Sosyal medya paylaşımlarında, geçen hafta Guam limanına yanaşan USS Zumwalt savaş gemisinin daha sonra Japonya’ya ulaştığı bildiridi. 

Donanmadan yapılan bir açıklamada, savaş gemisinin ABD dışındaki üssü Tokyo yakınlarındaki Yokosuka Deniz Üssündeki en büyük muhrip filosuna atandığı belirtildi. 

USS Zumwalt 185 metre uzunluğunda ve 16.000 ton ağırlığında dünyanın en büyük ve teknolojik olarak en gelişmiş savaş gemisidir.  ABD Donanması filosunun bel kemiği oluşturan Arleigh Burke sınıfı muhripler, 10.000 tonun altında bir deplasman ile yaklaşık 150 metre buyundadır. 

ABD Donanması envanterinde Zumwalt sınıfında sadece üç gemi (USS Michael Mansoor- USS Lyndon B. Johnson görev yapmaktadır. 

USS Zumwalt, kara ve deniz hedeflerinin yanı sıra denizaltı karşıtı roketleri ateşleyebilen 80 dikey fırlatma hücresi (VLS) donanmıştır.

Kompozit üst yapı ile donatılan USS Zumwalt savaş gemisi radar kesitini  önemli ölçüde azaltarak geminin denizdeki düşmanlar tarafından tespit edilmesini zorlaştırmaktadır. 

Çin’in en büyük  savaş gemisi Tip 55 muhribi yaklaşık 12.000 ila 13.000 ton civarında, Tip 055 ilk kez Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLA) 70.kuruluş yıldönümü 24 Nisan 2019’da kamuoyuna gösterilmişti. 

Tip 055, 180 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki gemide, çeşitli kombinasyonlarda anti-hava, gemi savar, kara saldırı, anti-denizaltı füzeleri ateşleyebilen 112 dikey fırlatma hücresi (VLS) bulunmaktadır. 

Dikey fırlatma hücrelerinin sayısının fazlalığı geminin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Çin’in Tip 052D destroyerinin yalnızca 64, ABD’nin Arleigh Burke sınıfı destroyerinin 96, ABD’nin Ticonderoga sınıfı kruvazörünün ise 122 dikey fırlatma hücresi (VLS) bulunmaktadır. 

Çinli askeri uzamanlar, Tip 055 Nanchang destroyerinin 1 denizaltı birkaç küçük destroyer veya fırkateyn ile mükemmel bir uçak gemisi görev gücü oluşturabileceğini söyledi. Ayrıca uçak gemisi olmayan deniz filosuna öncülük edebileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here