Avrupalı liderler Baltık’ta iki denizaltı boru hattında meydana gelen gizemli gaz sızıntılarının olası nedeninin sabotaj olduğunu öne sürüyor.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Akım gaz boru hatlarında tespit edilen sızıntıların açıkça “kasıtlı eylemlerden” kaynaklandığını ve kaza sonucu olamadığını söyledi.

Mette Frederiksen gazetecilere verdiği demeçte, “Bunların kasıtlı eylemler olduğu artık yetkililer tarafından net bir şekilde değerlendiriliyor. Bu bir kaza değildi.” dedi.

Frederiksen, “Bu eylemin arkasında kimin olabileceğine dair henüz bir bilgi yok,” diye ekledi.

Sızıntı Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Moskova ile Batı arasında bir “enerji savaşının” merkezinde yer alan Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarını etkiliyor.

Tespit edilen üç sızıntıdan ikisi, St. Petersburg yakınlarındaki bir yer ile kuzeydoğu Almanya arasında yaklaşık 750 mil uzanan iki paralel kolu olan Nord Stream 1 boru hattını etkiliyor.Nord Stream 1, Ağustos ayından bu yana bakım için kapatıldı ve şu anda gaz taşımamaktadır.

Diğer sızıntı ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini başlattığı sırada inşaatı askıya alınan Nord Stream 2 “kardeş” boru hattını etkiliyor.

Şu anda boru hatlarının hiçbiri çalışır durumda değil, fakat her iki boru hattında  gaz bulunuyor. Bu durum deniz ulaşımı ve hava trafiğini olumsuz etkileyebilir. 

Nord Stream 2’de “hızlı gaz basıncı düşüşü” ile ilgili ilk haberleri, çoğunluk hissedarı Rusya devletine ait Gazprom devine bağlı boru hattı operatörü Nord Stream AG dün öğleden sonra açıkladı.

Olayın ardından Danimarka makamları gemileri bölgenin beş deniz mili dışından geçmeleri için uyardı. Sızıntının üzerinde küçük bir uçuşa yasak bölge de kuruldu.Danimarka Kraliyet Hava Kuvvetlerine bağlı  F-16 savaş uçağı ve bir EH101 Merlin helikopteri sızıntıyı izlemek için bölgede aktif olduğu belirtildi.

Danimarka Silahlı Kuvvetleri, üç gaz sızıntısının en büyüğünün 0,6 mil çapında bir yüzey bozukluğuna yol açtığını belirtti. Ayrıca bölgeye çok görevli fırkateyn Absalon ve çevre koruma gemisi Gunnar Thorson’un gönderildiği açıklandı. 

İsveç ulusal yayın kuruluşu SVT, İsveçli sismologların son 36 saat içinde Kuzey Akım boru hatlarının yakınında patlamalar kaydettiğini bildirdi.

Bölgedeki Avrupa ülkeleri şu anda üç sızıntının nedenini araştırıyor. Danimarka enerji yetkilisi, sızıntıların birkaç gün, hatta bir hafta sürebileceğini belirtiyor. Nord Stream AG, onarımların ne kadar sürebileceğini belirlemenin imkansız olduğunu söyledi.

Avrupa ülkeleri, İsveç ve Danimarka yakınlarındaki Baltık Denizi’ne gaz sızdıran iki Rus boru hattındaki büyük sızıntıları araştırırken, İsveç olası sabotaj konusunda ön soruşturma başlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here