İngiltere Savunma Harcamalarını Arttırıyor

0
32

İngiltere savunma harcamalarına önümüzdeki altı yıl içinde kümülatif olarak 75 milyar sterlin (93 milyar dolar) daha fazla harcama yaparak 2030 yılında 87 milyar sterlinlik (108 milyar dolar) bir savunma bütçesine ulaşmak istiyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak bugün Polonya’nın başkenti Varşova’yı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İngiltere’nin 2030 yılına kadar savunma harcamalarını GSYH’nin yüzde 2,5’ine çıkararak. Bu plan İngiltere’yi NATO içinde savunma harcamalarında ABD’den sonra ikinci sıraya yerleştirecek.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Sunak, savunma harcamaları planıyla ilgili olarak “Bugün Birleşik Krallık’ın savunmasında bir dönüm noktasıdır” dedi.

Soğuk savaşın sona ermesinden bu yana dünya en “tehlikeli” hale geldiğine vurgu yapan Sunak, devlet kaynaklı tehditlerin “hızı ve yoğunluğu” önemli ölçüde değiştiği için harcama artışının gerekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Sunak, “Rusya, İran, Kuzey Kore ve Çin gibi bizim değerlerimizden farklı değerlere sahip otoriter devletlerden oluşan bir eksen giderek daha iddialı hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Sunak konuşmasına şöyle devam etti. “Oluşturdukları tehlike yeni değil, ancak yeni olan bu ülkelerin ya da vekillerinin aynı anda daha fazla ülkede daha hızlı bir şekilde istikrarsızlığa neden olmaları … dünya düzenini yeniden şekillendirmek için giderek daha fazla birlikte hareket ediyorlar.”

Sunak tarafından açıklanan yeni fonlara ek olarak, Birleşik Krallık savunma sanayisinin mühimmat üretimine yapılacak 10 milyar sterlinlik (12,4 milyar dolar) yatırımla desteklenerek “savaşa hazır” hale getirilecek.

Sunak, “yeni yatırımların karşılığını vermesi ve özel sektörün savunma üretimine yatırım yapmasını teşvik etmesi” için İngiltere’nin savunma tedarik sisteminin de “köklü bir reformdan” geçeceğini söyledi.

Ancak Sunak’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin Ocak 2025’te ya da öncesinde genel seçim çağrısı yapması gerektiğinden ve anketler muhalefetteki İşçi Partisi’nin iktidara gelme yolunda olduğunu gösterdiğinden planın başarılı olacağının garantisi yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here