Malezya Kraliyet Donanması’nın askeri geçit töreni provaları sırasında meydana gelen helikopter kazasında on kişi hayatını kaybetti.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, iki donanma helikopteri havada çarpıştıktan sonra yere düştü.

Kaza Lumut Kasabasında Meydana Geldi

Kaza, Malezya’nın donanma üssüne ev sahipliği yapan Lumut kasabasında, yerel saatle 09:30’da (TSİ 02:30) meydana geldi. Olay yerinden çekilen görüntülerde, helikopterlerden birinin diğerinin rotoruna çarparak yere düştüğü görülüyor.

Malezya Kraliyet Donanması, kazada hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti için Lumut Askeri Hastanesi’ne taşındığını doğruladı. Donanma ayrıca, olayın nedenini araştırmak üzere bir komite oluşturulacağını da ekledi.

Kazaya karışan helikopterlerden biri HOM M503-3 tipiydi ve yedi kişi taşıyordu. Bu helikopter bir koşu pistine düştü. Kazadaki diğer helikopter ise Fennec M502-6 tipiydi ve üç kişi taşıyordu. Bu helikopter ise yakınlardaki bir yüzme havuzuna düştü.

Mart ayında da bir Malezya sahil güvenlik helikopteri, eğitim uçuşu sırasında Malezya’nın Angsa Adası açıklarında denize düşmüştü. Helikopterdeki pilot, yardımcı pilot ve iki yolcu balıkçılar tarafından bulunarak kurtarılmıştı.

HOM M503-3, AgustaWestland tarafından üretilen, hafif, çok amaçlı bir helikopterdir. Fennec M502-6, Eurocopter (şimdiki adıyla Airbus Helicopters) tarafından üretilen hafif, çok amaçlı bir helikopterdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here