Nijerya Donanması için İkinci 76 Metrelik Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV) Denize İndirildi

0
38

Dearsan Tersanesi’nde düzenlenen törenle Nijerya Donanması için inşa edilen ikinci 76 metrelik Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV) denize indirildi.

Törene Nijerya First Lady’si Remi Tinubu, Nijerya Savunma Bakanı Dr. Bello Muhammed Matawalle ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Emmanuel Ogalla katıldı.

Nijerya, Dearsan Tersanesi ile 16 Eylül 2022’de imzalanan anlaşma ile üretilen Açık Deniz Karakol Gemilerinin ilki 26 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen törenle denize indirilmişti.

Nijerya Deniz Kuvvetleri istekleri doğrultusunda konfigüre edilen OPV’lerin dizayn ve inşa faaliyetleri tamamen Dearsan Tersanesi’nde gerçekleştiriliyor.

Açık Deniz Karakol Gemisi’nin Görevleri

Açık Deniz Karakol Gemisi, Nijerya Deniz Kuvvetleri’nin kabiliyetlerini artırarak denizde keşif, gözetleme, özel kuvvetler görevleri, kara kuvvetleri için deniz ateş desteği, arama ve kurtarma, korsanlıkla mücadele, kaçakçılıkla mücadele ve afet yardım görevleri gibi operasyonları gerçekleştirebilecek.

Toplam 48 kişilik bir gemi personeli tarafından sevk ve idare edilecek olan geminin ana tahrik sistemi 4 adet MAN ürünü dizel makine (18VP185) yer alacak olup bu sayede gemilerin azami 28 knot sürate ulaşabilecek. Deniz durumu 5’te harekât icra edebilecek, deniz durumu 6’da seyir yapabilecektir.

Silahlanma ve Elektronik Sistemler

Gemi üzerinde Leonardo ürünü 40mm Marlin Hafif Deniz Topu (başta), ASELSAN 30 mm MUHAFIZ kıçta ve ASELSAN STAMP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKKS) ve 2 adet Elle Kumandalı 12.7mm Makinalı Tüfek bulunmaktadır.

Gemilerde ayrıca HAVELSAN ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, HAVELSAN Gemi Veri Dağıtım Sistemi (GVDS), YALTES üretimi 2 adet operatör konsolu (ADVENT SYS için), YALTES Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi (EPKİS/IPMS), İtalyan GEM Elettronica ürünü 2 boyutlu radar (su üstü ve hava gözetleme kabiliyetli), GEM Elettronica ürünü elektro-optik atış kontrol sistemi entegre edilecek.

Helikopter Platformu

OPV 76’lardaki helikopter platformunun sertifikasyon mühendislik, test ve HAT/SAT faaliyetleri için HeliPLAT Ltd.Şti. ile sözleşme imzalanmıştı.

Dearsan Tersanesi ile Nijerya Donanması, amiral gemisi ARADU’nun (F98) tadilatı ve yenilenmesi, ayrıca Tuzla sınıfı devriye botu ihracatı için bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalamıştı.

Açık Deniz Karakol Gemisi’nin Özellikleri

  • Tam boy: 76.9 metre
  • Genişlik: 11.9 metre
  • Su çekimi: 3.6 metre
  • Azami sürat: 28 deniz mili
  • Menzil: 2.500 deniz mili
  • Denizde kalma süresi: 16 gün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here