ABD basınına konuşan iki yetkili İsrail’in İran içinde bir saldırı gerçekleştirdiğini ve bunun bölgeyi daha derin bir çatışmaya sürükleme tehlikesi taşıdığını söyledi.

İran medyası İsfahan kenti yakınlarında patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

Ülkenin yarı resmi Fars haber ajansına göre, Cuma sabahı erken saatlerde İran’ın İsfahan kentinin kuzeybatısında bir patlama duyuldu.Fars, patlamanın şehrin uluslararası havaalanı yakınlarında meydana geldiğini söyledi. 

Bir başka üst düzey ABD’li yetkili de İsrail’in Cuma günü (yerel saatle) gerçekleştirdiği saldırı öncesinde ABD’nin beklentisinin sivil ya da nükleer tesislerin hedef alınmayacağı yönünde olduğunu belirtti. İsfahan vilayeti büyük bir hava üssüne, önemli bir füze üretim kompleksine ve birkaç nükleer tesise ev sahipliği yapıyor.

NYT’ye konuşan üç İranlı yetkili, İsrail’in bu geceki saldırısının İran’ın orta kesimlerindeki İsfahan kenti yakınlarındaki bir askeri hava üssüne yönelik olduğunu teyit ederek, saldırının İran Hava Kuvvetleri’ne ait 8. Taktik Hava Üssü’nü hedef aldığını belirtti.

ABD istihbaratı İsrail’in İran’a yönelik dar kapsamlı ve sınırlı bir saldırı üzerinde durduğunu, zira İran’ın eşi benzeri görülmemiş boyuttaki saldırısı karşısında bir tür kinetik eylemle karşılık vermek zorunda olduklarını belirtmişti

Associated Press’e göre İran devlet medyası, birçok şehirde uçuşların askıya alındığını bildirdi. İran Sivil Havacılık Otoritesi, İmam Humeyni ve Mehrabad Uluslararası Havalimanları da dahil olmak üzere Başkent Tahran’daki Havalimanlarına ve Havalimanlarından Ticari Uçuşların Askıya Alınmasını Kaldırdı.

İsrail’in Cumartesi gecesi İran’a yönelik bir saldırıya karşılık vereceğini açıklamasının ardından İran alarm durumuna geçmişti. 

İran Devlet Medyası, Batı İran’ın İsfahan Eyaletine yönelik “Drone Saldırısının” Kuzey Irak’ın Kürdistan Bölgesindeki İsrailli Gruplar tarafından gerçekleştirildiğini öne sürüyor.

Ayrıca  İran’ın Nükleer Tesislerinin Maksimum Güvenliğe sahip olduğunu ve İsrail’in bu geceki saldırısından hiçbir zarar görmediğini belirtti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi, İsrail’in bu gece İran topraklarına yönelik misilleme saldırısının ardından Acil Toplantı çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here