ABD Donanması Uzman Uçak program ofisi (PMA-226) ilk F-5N uçağını modernize ederek Patuxent River hava üssünde Donanmaya teslim etti.İlk etapta yükseltilen F-5N uçaklarının yer ve uçuş testleri başlayacak.

Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri tarafından uzun yıllar yüksek irtifa, yüksek hızlı taktik avcı uçağı olarak kullanlan F-5N uçakları, modern uçaklarda bulunan güvenlik sistemlerinden, aviyoniklerden ve ortak taktik yeteneklerden yoksundu. Uçak program ofisi (PMA-226) üç uçaktan ilk F-5N uçağını modernize edilmiş kokpit, yeni aviyonik sistemler ekledi, eskime sorunlarını çözerek uçağın daha güvenilir hale getirdi. Uçağın potansiyel kayıp riskine karşı, havadan yere uyarı, şiddetli hava koşullarına karşı koruma ve yakıt seviyesi uyarıları sağlayan gerekli sistemlerin entegrasyonu gerçekleştirildi.Bu modernizasyon ile uçaklara havadan havaya eğitimi geliştirmek için tasarlanmış taktik yeteneklerde eklendi.

Testin başarıyla tamamlanmasının ardından program ofisi, ABD Donanmasının yakın zamanda İsviçre Hava Kuvvetleri’nden satın aldığı 16 F-5E ve altı F-5F uçağını modernize edecek. Uçaklar Aviyonik Yeniden Yapılandırma ve Envanter Standardizasyonu için Taktik İyileştirme / Modernizasyon (ARTEMIS) programı kapsamında dönüştürülecek.

Blok yükseltmesi yapılan F-5 uçakları F-5N + / F + olarak adlandırılacak.

F-5 savaş uçakları Türk Hava Kuvvetleri’nde 1965 yılından itibaren envantere girmeye başladı. Türkiye 75 adet F-5A, 13 adet F-5B ve 20 adet RF-5A uçağını 1965-72 yılları arasında envanterine dahil etti.Türkiye, 70’lerin ortalarında TUSAŞ tesislerinde Northrop F-5E’yi lisans altında üretmeyi planladı fakat daha sonra iptal edildi.

Yaklaşık 50 yıldır Türk Hava Kuvvetleri’ne hizmet eden F-5 savaş uçakları uzun yıllar F-16’ya geçiş eğitiminde kullanıldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş gücüne büyük katkıda bulunan F-5’ler 10 Haziran 2013’da emekli oldu.Halen modernize edilmiş 10 adet NF-5A 2000 ve 6 adet NF-5 2000 Freedom Fighter Uçağı, çağrı adı ‘Türk Yıldızları’ olan 134’ncü Akrotim Filo Komutanlığı envanterinde bulunmaktadır. 134’üncü filo, envanterinde F-5 savaş uçağı bulunan Türk Hava Kuvvetleri’ndeki tek filodur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here