ABD Temsilciler Meclisi, İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi için 1 milyar dolarlık destek paketine dair tasarıyı kabul etti.

Geçici bütçe görüşmelerinde tartışmalara sebep olan destek paketi bütçe tasarısından çıkarılmıştı. İsrail’in Demir Kubbe füze savunma sisteminin yenilenmesi için tahsis edilecek 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu, Maryland Temsilcisi Demokrat Steny Hoyer tarafından ayrı bir tasarı olarak Temsilciler Meclisinin oylamasına sunuldu.Tasarı, 9’a karşı 409 oyla kabul edilirken 2 temsilci “çekimser” oy kullandı.

Tasarının ilerleyen günlerde Senato gündemine de gelmesi ve oradaki oylamada da kabul edilmesi bekleniyor.

ABD, geçen yıl İsrail’e Demir Kubbe sistemini yenilemesi için 1,6 milyar dolar yardımda bulunmuştu.

Tasarı açıklamasında, İsrail’in özellikle mayısta Hamas ile yaşadığı şiddetli çatışmalar sırasında kullanılan füze önleyici mühimmatın tedarik edilmesi için finansman sağlayacağı ifade ediliyor.

Yaklaşık 11 Gün süren İsrail ile Hamaslı gruplar arasında süren çatışmalarda Gazze’den İsrail’e 4,369 roket atıldı.Roket saldırıları satürasyon saldırısı şeklinde devam etti, buda Tamir füze stoklarının hızla boşalmasına sebep oldu.Bu stokların yenilenmesi bazı maliyetten kaynaklanan sıkıntılara sebep oldu. Mevcut Tamir füzelerinin tam birim maliyeti belirsizdir, açık kaynaklara yansıyan raporlada füzelerin fiyat aralığı 40.000 ile 100.000 dolar arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Son saldırılarda bir günde 200 roket başarıyla durduğunu düşündüğümüzde bu da yaklaşık 8 milyon dolar maliyet getirecektir. Aynı hesaplamaya göre, 1000 başarılı müdahale varsaydığımızda bu da 40 milyon dolar değerinde füzenin ateşlenmesi anlamına gelir. İsrail ve Filistinli gruplar arasında 2014’te Gazze’deki son büyük çatışma sırasında İsrail, Tamir stoklarını artırmak için Amerika Birleşik Devletleri’nden yaklaşık 225 milyon dolarlık acil yardım almıştı. İsrail ordusuna göre Filistinlilerin en az 4.564 roket ve havan mermisi attığı bu çatışma yaklaşık yedi hafta sürdü.

Filistinli grupların İsrail’e ateşlediği farklı tipteki roketlerin maliyeti konusunda net bilgi yok, güdümsüz roketlerin Tamir füzelerine göre çok daha ucuzdur. Açık kaynaklara yansıyan bilgilerde Hamas’ın elinde bulunan Kassam roketleri birim maliyeti 500 ile 600 dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Geçtiğimiz hafta çıkan haberlerde,  ABD ordusu Iron Dome füze savunma sisteminin ilk canlı atış testinde başarıyla gerçekleştirmesine rağmen, hava tehditlerine karşı koymak için İsrail’in Demir Kubbe sistemi yerine Dynetics’in Çok Görevli Lançer Sistemi (Enduring Shield)’in seçildiği açıklanmıştı.

ABD Ordusu, Ağustos 2019’da Rafael’den 2020’nin sonlarında iki hazır batarya teslim aldı.Iron Dome sistemi seçilseydi ABD Ordusu ilk etapta 12 fırlatıcı, iki sensör, iki savaş yönetim merkezi ve 240 önleyici alacaktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here