Ankara’da Hacettepe Beytepe Kongre Merkezinde 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde ‘Sınır güvenliği ve göçmen krizi’ konuşulacak.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen organizasyon öncesinde basın toplantısı düzenlendi.MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz,” Türk savunma sanayisinin yüzde 80’ini temsil eden başkentimizi bölgesel merkez haline getirecek projeleri sonuna kadar destekliyoruz.” dedi.

Son yıllarda gerçekleştirilen atılımlarla savunma sanayisinde yürütülen proje sayısı ve iş hacmi oldukça arttı.Yerlilik oranının yüzde 25’ten yüzde 75 gibi çok yüksek bir orana yükselmesi hepimizi gururlandırdığı belirtilen Yılmaz, hedefimiz, “yerlilik oranını yüzde 100’e’ ” çıkarmak olduğunu söyledi.

Zirvede düzenlenecek konferanslarda “sınır güvenliği, terörle mücadele gibi konuların” öncelikle konuşlacağını ifade eden Yılmaz, istikrarsız bölgelerde yaşanan iç savaşlar ve terörist gruplara karşı verilen mücadelelerin sonucunda maalesef büyük göç dalgaları ortaya çıkıyor. Bu yüzden karada, denizde ve havada sınır güvenliği konusunu günümüz dünyasında sadece “askeri bir mesele olarak” değerlendiremeyiz. Bütüncül bir yaklaşımla baktığımızda ortada baş edilmesi gereken çok ciddi ” sosyal, ekonomik, hukuki “ meselelerin olduğunu görebiliyoruz ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı güncel bilgiler paylaşacağı özel oturumun ardından, TÜBİTAK BİLGEM ile Sınır Güvenliği Özel Teknolojileri, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Sahil Net Projesi, ROKETSAN ile Sınır Güvenliğinde Asimetrik Tehditlere Karşı Yenilikçi Teknolojiler özel oturumları gerçekleştirilecek. Ayrıca anti-drone radar sistemleri, terörle mücadele ve hudut güvenliği, dijital denizcilik ve haberleşme, havadan sınır gözetimi konularında dikkati çeken oturumlarımız olacak.

Yerli üreticileri alım heyetleriyle ve askeri ataşelerle bir araya getiren zirveye bu yıl aralarında savunma sanayisinin öncü firmalarının da yer aldığı 100’e yakın şirketin katılması bekleniyor. Yaklaşık bin 200 ziyaretçinin ağırlanacağı ve covid-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alınacağı iki günlük etkinlikte bazı yeni projelerin de ilk tanıtımı yapılacak.3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne 22 ülkeden ziyaretçiler katılım gösterecek.

Zirve, İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığının destekleriyle organize ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here