Defence News’de yer alan bir habere göre, ABD ordusu Iron Dome füze savunma sisteminin ilk canlı atış testinde başarıyla gerçekleştirmesine rağmen, hava tehditlerine karşı koymak için İsrail’in Demir Kubbe sistemi yerine Dynetics’in Çok Görevli Lançer Sistemi (Enduring Shield)’in seçildiği belirtildi.

Habere göre, ABD Ordusu geçen ay New Mexico’daki White Sands Missile Range test merkezinde iki sistemin test edilmesinin ardından Leidos’a ait Dynetics’in  Çok İşlevli Lançer Sistemi (Enduring Shield) seçildiği bildirildi.

Dynetics firması ihaleye, ABD Ordusunun dahili olarak geliştirdiği, ancak daha sonra iptal edilen Çok Görevli Lançer sistemi ile Raytheon tarafından üretilen AIM-9X Sidewinder önleyicisine dayanan bir fırlatıcıyla katıldı.

Enduring Shield sistem 360 derece algılama özelliğine sahip ve aynı anda birden fazla tehdide ateş edebiliyor.Sistemin kullanımı basit ve ordunun Entegre Hava ve Füze Savunma Muharebe Komuta Sistemi ile tamamen entegre edilebilir.

Çok Görevli Lançer (MML)’in yeniden yükleme ve AIM-9X’in aşırı ısınmayla ilgili sorunları vardı. Ancak firma yetkilileri önleyicinin kendisiyle ilgili termal sorunlar da dahil olmak üzere, üç yıldan fazla süren çalışmalar sonucunda tüm sorunların çözüldüğünü söyledi.

Dynetics’in Çok Görevli Lançer Sistemi (Enduring Shield) sistem tasarımı

Şirket, MML programındaki geçmişinde, Ordu’nun karadan fırlatılan hipersonik füzesi için fırlatıcıyı inşa etme çabalarına kadar, fırlatıcı tasarlama konusunda deneyime sahip. Yaklaşık 20 ay önce Şirket, hipersonik füzeler için fırlatıcı inşa etmek için bir ihale kazanmıştı.

IRON DOME HAVA SAVUNMA SİSTEMİMİZE ENTEGRE EDEMEYECEĞİZ

ABD Ordusunun modernize edilmesinden sorumlu Vadeli İşlemler Komutanı (United States Army Futures Command) General Mike Murray, Silahlı Kuvvetler Teşkilatı taktik hava ve kara kuvvetleri alt komitesindeki konuşmasında, Iron Dome sisteminin ABD Ordusunun Savaş Komuta Sistemiyle entegre etme çabaları sırasında, siber güvenlik açıkları ve operasyonel zorluklar da dahil olmak üzere çeşitli sorunlar tespit ettiklerini söyledi.

Murray, “birlikte çalışabilirlik zorlukları, siber [güvenlik] zorlukları ve bazı sorunlar sebebiyle bu sistemi hava savunma sistemine entegre edemeyeceğimize inanıyoruz. Hava Savunma sistemi çok yetenekli fakat elimizde bağımsız çalışan iki bataryaya sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL ASKERİ ENDÜSTRİSİ İÇİN KÖTÜ HABER

İsrail Savunma Bakanlığı ve Rafael firması yetkilileri, İsrail gazetesi The Jerusalem Post’un sorusuna verdiği cevapta, Defence News haberi hakkında yorum yapmayacaklarını, ancak teyit edilmesi halinde bunun İsrail askeri endüstrisi için önemli bir gerileme olacağını söyledi.

İsrail merkezli Calcalist haber sitesine göre, bir Demir Kubbe sisteminin ortalama fiyatı 27 milyon NIS (7.12 milyon ABD Dolar) civarında. Iron Dome için radarları üreten İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), 2020 yılında çok görevli radardan uluslararası satışlarda 4,2 milyar dolarlık rekor kırmıştı. Calcalist, sistemin beyni olan yaklaşık 150 MMR radarının dünya çapındaki müşterilere satıldığını söyledi.

ABD Ordusu, Ağustos 2019’da Rafael’den 2020’nin sonlarında iki hazır batarya teslim aldı.Iron Dome sistemi seçilseydi ABD Ordusu ilk etapta 12 fırlatıcı, iki sensör, iki savaş yönetim merkezi ve 240 önleyici alacaktı.

Kaynak: Defence News, The Jerusalem Post, Dynetics, Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here