Kabil havalimanında düzenlenen intihar saldırısınının ardından eylemi üstlenen IŞİD-K’nın bir yöneticisine İnsansız Hava Aracı (İHA) ile saldırı düzenledi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Bill Urban, ABD askeri kuvvetlerinin hedef aldığı kişiyi vurduğunu, ilk belirlemelere göre sivil kayıplar da yaşanmadığını açıkladı. 

Afganistan’ın doğusunda Pakistan sınırı yakınındaki Nangahar vilayetindeki hava saldırısının insansız hava aracıyla yapıldığı açıklandı. Nangahar etrafında bulunan görgü tanıkları kentte patlamalar olduğunu bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkili, saldırının “Reaper” model bir insansız hava aracı ile düzenlendiğini, hedefin, Kabil’deki saldırının planlamacısı olan IŞID-K’nın yöneticisi olduğunu söyledi.

Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na 26 Ağustos Perşembe günü düzenlenen intihar saldırısında aralarında 13 ABD askerinin de bulunduğu en az 85 kişi hayatını kaybetmişti. Bazı yayın kuruluşları ise saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısını 200 olarak belirtiyor. Saldırıyı, IŞİD’in Afganistan’daki uzantısı olan IŞİD-K üstlenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here