BAYKAR firması tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)düzenlenen tören ile güvenlik güçlerine teslim edildi.

Baykar Savunma tesislerinde gerçekleştirilen törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKINCI ile birlikte Türkiye, bu teknolojide en iyi 3 ülke arasına girmiştir. “ ifadelerini kullandı.

Türkiye pek çok savunma sanayi alanının yanı sıra İHA’larıyla da adından söz ettirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi “İnsansız Savaş Uçağı” teknolojisinde öncü ülkesi yapmakta kararlıyız. Bunu başardığımızda, bize verilmeyen 5. nesil savaş uçaklarının bir adım ötesine geçmiş olacağımızı söyledi.

Gelişmiş yapay zeka sistemleri ve seyir füzesi atabilme yeteneğiyle savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bazı görevleri de Akıncı’nın icra edebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Bu teknolojiyle İHA liginde ilk 3 ülke arasına girmiş olmamız yeter mi? Yetmez. Şimdi hedefimiz kendi inşa ettiğimiz kısa pistli uçak gemilerimize inip kalkabilen SİHA’lar geliştirebilmektir. İnşallah bunu da başararak SİHA’larımızı deniz aşırı görevlerde de kullanabilecek bir yetkinliğe sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracını imzalıyor.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar törene, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile katıldı.

Hulusi Akar konuşmasında, “Türkiye, İHA/SİHA sistemini geliştiren ilk ülke olmamasına rağmen bu teknolojik atılımı, kendi imkânlarıyla üreterek bir kuvvet çarpanına dönüştürmüş, bu çabalarının sonuçlarını da TSK sahada başarıyla uygulamıştır.” İfadelerini kullandı.

Teslimat töreninde Baykar’da 1’inci Dönem Bayraktar AKINCI TİHA eğitimlerini tamamlayan 125 kursiyer mezun oldu. TİHA operatörleri tarafından yaklaşık 1000 saat eğitim uçuşu gerçekleştirildi.

Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 yılında gerçekleştirdi.AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi Doğrulama ve Tanımlama Testi kapsamında 13 Ağustos 2020’de 1 saat 2 dakikalık uçuşu başarıyla tamamladı.AKINCI test programı kapsamında 4 Kasım 2020’de Yer Kontrol İstasyonu bulunmayan uzak meydana, tam otonom iniş kalkışı başarıyla gerçekleştirildi. AKINCI PT-2 Gelişmiş Sistem Tanımlama Testini14 Mart 2021’de geçti. MAM-T mühimmatının Bayraktar AKINCI TİHA’dan ilk atış testi 23 Nisan 2021’de başarıyla gerçekleştirildi.Daha yüksek harp başlığı etkinliği ve daha uzun menzil için geliştirilen MAM-T mühimmatı, zırhlı ya da zırhsız araçlar, binalar ve su üstü hedeflere karşı kullanılabiliyor. Mühimmat, İHA’larda 30 km, hafif taarruz uçaklarında 60 km ve savaş uçaklarında 80 km’den menzile sahip olacak. AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) yerli ve milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek 38.039 feet (11.594 metre) irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu 9 Temmuz 2021’deki uçuşunda gerçekleştirdi.Yine aynı uçuşta, AKINCI TİHA, toplam 3000 libre (1.360 kg) faydalı yükle 13 saat 24 dakika uçuş gerçekleştirdi. AKINCI, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen NEB (Nüfuz Edici Bomba) ile havalandı.

AKINCI, F-16 VE F-4’LERİN YÜKÜNÜ AZALTACAK

Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de icra edecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacaktır. Şavaş uçaklarının yükünü azaltacak olan AKINCI ile havadan bombardıman da icra edilebilecektir. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak AKINCI İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecektir.

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelmesi için çalışılan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, MAM-T, Cirit, UMTAS, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here