Kıyı Devriye Gemisi USS Firebolt (PC 10), Spartan Kopis 17 Tatbikatı sırasında Basra Körfezi'nde seyir halinde. Spartan Kopis tatbikatı taktik yeterliliği artırmak için ABD Donanması ve ABD Sahil Güvenlik arasında gerçekleşen Görev Gücü (TF-55) tatbikatıdır.

ABD Donanması, İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne (IRGCN) ait 3 geminin 26 Nisan’da USS Firebolt (PC 10) ve ABD Sahil Güvenlik devriye botu Baranoff’a  (WPB 1318) uluslararası sularda tehlikeli yaklaşması sebebiyle uyarı ateşi açtığını açıkladı.

Firebolt ve Baranoff olay sırasında uluslararası sularda rutin deniz güvenliği operasyonları yürüttüyordu. IRGCN ait 3 geminin gereksiz ve tehlikeli bir şekilde ABD gemilerine yaklaşması üzerine mürettebat, telsiz ve hoparlörler ile birden fazla uyarı yayınladı.Fakat İran Devrim Muhafızları gemileri yakın manevralarına devam etti. Bunun üzerine Firebolt gemisi uyarı ateşi açtı.Ateşin ardından İran Devrim Muhafızları gemileri ABD gemilerinden güvenli bir mesafeye uzaklaştı.

Öte yandan 2 Nisan’da gerçekleşen olayda İran İslam Devrim Muhafızları Donanması (IRGCN) Harth 55 tipi  hızlı saldırı gemisi (FAC) ABD Sahil Güvenlik devriye botu USCGC Monomoy (WPB 1326) önünü keserek güvensiz ve profesyonel olmayan bir eylem gerçekleştirdi.

ABD Sahil Güvenlik devriye botu USCGC Monomoy (WPB 1326) önü İran Gemisi tarafından kesiliyor.

ABD Donanması, “İran gemilerinin hareketleri Denizde Çarpışmaları Önleme Yönetmeliği (COLREGS) ve uluslararası kabul görmüş denizcilik kurallarına uygun olmadığını, profesyonel denizciler olarak IRGCN’nin uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde tüm gemilerin güvenliğini dikkate alarak faaliyet göstermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: US NAVY,

İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne (IRGCN) ait 3 geminin 26 Nisan’da USS Firebolt (PC 10) ve ABD Sahil Güvenlik devriye botu Baranoff’a  (WPB 1318) uluslararası sularda tehlikeli yaklaşması sebebiyle uyarı ateşi açıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here