MQ-9B SeaGuardian İHA’sının Sonobuay kullandığı ilk video yayımlandı

0
1446

General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) tarafından üretilen MQ-9A Block V Reaper İnsansız Hava Aracı‘ndan (İHA) denize atılan Sonobuay ( Sonarlı şamandıra) konuşlandırılma videosu ilk kez yayımlandı. General Atomics firması olayı ilk olarak Ocak 2021 basın bülteninde duyururken, ilk testi aslında 24 Kasım 2020’de gerçekleştirmişti.

Şirket söz konusu olayın denizaltı muharebesinde (ASW) devrim yaratacağını söyledi. Orta irtifa, uzun dayanıklılığa sahip olan MQ-9A Block V Reaper’lerin sonobouy yerleştirme ve izleme yeteneği sayesinde yüzeyde ve altında deniz alanı farkındalığı sağlanabilecek.

Kasım ayında Pasifik test merkezinde başlayan testlerde, MQ-9A Block V Reaper üzerinde taşıdığı denizaltıları tespit etmek için kullanılan sonobuoylar ( Sonarlı şamandıra) kullanıldı. İHA’dan atılan 10 sonobuoy’dan gelen veriler gerçek zamanlı olarak Arizona’daki Yuma Proving Ground’da bulunan Laguna Uçuş Operasyonları Tesisi’ndeki bir izleme istasyonuna ilettildi.

Reaper, üç saat boyunca MK-39 EMATT’yi (Harcanabilir Mobil ASW Eğitim Hedefi) izlemeyebilmek için bir BT, yedi DIFAR ve iki DICASS sonarlı şamandırasını başarıyla konuşlandırdı.

Testler araştırma ve geliştirme aşmasında olan MQ-9B SeaGuardian İHA’sı için Donanma Hava Sistemleri Komutanlığı ile birlikte gerçekleştiriliyor. Eğer proje başarılı olursa denizaltı avlama maliyetlerinde önemli ölçüde düşüş sağlanacak.

Şirket 2017 yılında başlayan çalışmalar sonucunda sonobuoyları izlemek ve kontrol etmek amacıyla bir Sonobuoy Yönetim ve Kontrol Sistemi (SMCS) ve sonobuoy dağıtıcı sistemi (SDS) geliştirdi. MQ-9B SeaGuardian dört adet sonobuoy dağıtıcı sistem taşıyabiliyor. Bölmelerde 40 ‘A’ boyutundan 80 ‘G’ boyutuna kadar sonobuoylar paketlenebiliyor.

İstihbarat, Gözlem Keşif (ISR) ve Denizaltı karşıtı savaş ASW konfigürasyonu sahip bir SeaGuardian yaklaşık 18 saat ve 1200 deniz millik menzilde görev yapabiliyor. General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) denizaltı karşıtı savaş özelliği olan MQ-9B SeaGuardian için iki yabancı müşteriden sipariş aldığını açıklamıştı.

TUSAŞ’IN AKSUNGUR İHA’SI DENİZALTI SAVAŞINDA KULLANILMASI GÜNDEMDE

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından seri üretime geçen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) Denizaltı Karşıtı Savaş (ASW) konfigürasyonu özelliği ile kullanılması gündeme gelmişti.

Aksungur İHA’nın faydalı yük konfigürasyonundan sonobuoy podu ve manyetik anomali detektörü (MAD) yerleştirilerek denizaltı savaşında kullanılması planlanmaktadır.

Türk Deniz Kuvvetleri Ağustos 2020 itibariyle, sentetik açıklıklı radar (SAR) / ters sentetik açıklıklı radar (ISAR) sensörleri ve elektro-optik / kızılötesi kameralar ile en az dört ANKA ve Bayraktar TB2 İHA’yı işletmektedir.Donanma İHA’ları öncelikle istihbarat, gözetleme, hedef tespiti ve keşif görevlerinde kullanıyor.

Remotely Piloted MQ-9 Revolutionizes Anti-Submarine Warfare from General Atomics on Vimeo.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here