ABD Donanması’nın Ford sınıfı USS Gerald R. Ford (CVN-78) yeni uçak gemisi Tam Gemi Şok Denemeleri (FSST) kapsamında, geminin belli mesafesinde büyük bir patlama gerçekleştirildi. Florida kıyılarında 18 Haziran’da gerçekleştirilen patlama, Richter ölçeğine göre 3.9 şiddetinde olduğu kaydedildi.

Tam Gemi Şok Denemeleri (FSST), geminin yakınında büyük patlamaları meydana geldikten sonra, sarsıntının tüm gemi sistemlerini ve mürettebatı nasıl etkilediğini gösteren önemli bir test olarak görülüyor. Test ile gemide yerleşik bilgisayar sistemleri, sensörlerin ve nükleer reaktörün sarsıntıdan nasıl etkilendiği ölçülmüş oluyor.

Bu tür denemeler, özellikle Ford sınıfı kadar karmaşık olan yeni bir uçak gemisinde son derece önemlidir. Gemi yakındaki patlamalar, gemi karşıtı füzeler, deniz mayınları, torpidolar ve yakında seyreden diğer gemilerde olabilecek patlamalarda USS Gerald R. Ford (CVN-78) nasıl tepki vereceğine dair fikir vermektedir. Her hangi bir problem görülürse, düzeltmeye gidilirken, üçü inşaat halinde olan diğer gemilerde de düzeltme imkanı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here