ABD Denizcilik İdaresi Deniz Akademisi öğrencilerinin eğitimi ve ulusal felaketlerde görev yapacak Çok Görevli Ulusal Güvenlik ve Eğitim (NSMV ) gemi ihalesini Philly Tersanesi kazandı.

ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT) Denizcilik İdaresi (MARAD) tarafından ana yüklenici olarak seçilen TOTE Services LLC firması, NSMV gemilerinin ilk 2 adeti için Philly Tersanesi‘ne sipariş verdi. Gemiler 2023 yılı içerisinde teslim edilecek.

ABD Hükümeti 5 gemi için yaklaşık 1.5 milyar dolar harcayacak. Diğer 3 NSMV gemisi için opsiyon sözleşmesi imzalanmıştı; ilk iki geminin sözleşme değeri ise 630 milyon dolar olduğu belirtildi.

Denizcilik Akademileri’nde (SMA) bulunan eğitim gemileri Çok Görevli Ulusal Güvenlik ve Eğitim (NSMV ) gemileri ile değiştirilecek. Eğitim gemileri öcelikle harp gemilerindeki deniz subayı ve sivil gemi personeli yetiştirilmesinde kullanılıyor.

Seyir halinde 600 öğrenciye birinci sınıf akademik eğitim ortamı sağlayan gemide, sekiz derslik, köprüde eğitim, laboratuvarlar ve bir oditoryum bulunacak. Ayrıca iki ayrı motor odası inşa edilecek, birinci motor dairesi geminin tahrik sistemini beslerken, ikinci motor odasıda makine dairesi eğitiminde kullanılacak.

NSMV gemileri dünya çapında insani yardım ve afet yardımı (HADR-Humanitarian Assistance and Disaster Relief) destek misyonları dahil olmak üzere kritik ulusal güvenlik çıkarlarına hizmet edecek. Bu amaçla gemide yan açılır rampalar sayesinde yardım araçlarının limana iniş ve çıkışına imkan verirken, (roll/on-roll/off ) üzerideki vinç sayesinde konteyner depolama kabiliyetine sahip olacak. Acil müdahelede 1000 yakın personeli barındıran NSMV gemisinde hastane olarak kullanılabilecek. Ayrıca gemide helikopterlerin kullanabileceği pist bulunacak.

Denizcilik Akademileri’nin eğitim gemileri Harvey ve Maria kasırgalarında, Kaliforniya orman yangınlarında aktif olarak kullanıldı. En son Porto Riko kasırgasında da görev yapan bu gemiler Federal hükümete büyük destek oldu.

Kaynak: Philly shipyard

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here