İran Devrim Muhafızlarına bağlı 11 küçük sürat teknesi ABD Donanmasının Basra Körfezi’nde bulunan Mobil Deniz üssü USS Lewis B. Puller (ESB-3) gemisine çok yaklaşarak tacizde bulundu. Geçtiğimiz ay Mobil deniz üssüne AH-64E Apache saldırı helikopterleri konuşlandırılmıştı.

ABD Donanması, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı sürat botlarının Basra Körfezi’nde ABD savaş gemilerini taciz ettiğini açıkladı. Donanmaya bağlı Beşinci Filo’dan yapılan açıklamada, Devrim Muhafızlarına bağlı 11 sürat botunun bölgede müşterek görev icra eden 6 ABD gemisini tehlikeli bir şekilde yaklaşarak taciz ettiği kaydedildi.

Açıklamada, “ABD gemileri Basra Körfezi’nde uluslararası sularda, ABD Kara Kuvvetlerine bağlı AH-64 Apache helikopterleri ile entegrasyon eğitimi yapıyordu” ifadelerine yer verildi.

İran askeri botlarının Amerikan gemilerinin ön ve arkasından defalarca geçtiği belirtilen açıklamada, botların USS Lewis B. Puller (ESB-3) Deniz Mobil Üs gemisine 45 metreye kadar ve “USCG Maui” sahil güvenlik gemisine ise 9 metreye kadar yaklaştığı aktarıldı.

Arap Körfezinde görev yapan Mobil deniz üsleri platformu USS Lewis B. Puller (ESB-3) gemisine AH-64E Apache saldırı helikopterleri konuşlandırılmıştı.

Mart ayından itibaren USS Lewis B. Puller’a (ESB-3) gemisinde göreve başlayan AH-64E Apache saldırı helikopterleri, sürü halinde saldırı yapma kabiliyeti olan küçük sürat tekneleri önlemede kullanılacak.

Helikopterler USS Lewis B. Puller’i saldırılardan korumada, istihbarat toplamada ve tehdit unsurları tespitinde de görev alacak. Ayrıca su yollarının açık tutulmasında ve bölgedeki denizcilik faliyetlerinin güvenliğinin sağlanmasında etkin görev yapabilecek.

USS Lewis B. Puller’a (ESB-3) gemisi ve Güdümlü füze destroyeri USS Paul Hamilton (DDG 60) ile birlikte gerçekleştirilen bir tatbikatta, AH-64E Apache saldırı helikopterleri Cyclone sınıfı Devriye Kıyısı (PC) gemileri tarafından simüle edilmiş hedeflere etkili olarak kullanabileceği test edilmişti.

Kaynak: Ajanslar, US Navy, NTV,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here