ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı C-17A Globemaster III uçağına entegre edilen Nakil İzolasyon Sistemi (Transport Isolation System) TIS ile Afganistan’da Koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıkan üç hükümet yetkilisi Almanya’ya getirildi.

ABD Hava Kuvvetleri Nakil İzolasyon Sistemi (TIS) ile ilk operasyonel kullanımı gerçekleştirmiş oldu. C-17 Nakliye uçağının gövdesine yerleştirilen iki adet Nakil İzolasyon Sistemi, hastanın tıbbi bakımına imkan sağlarken, uçak personeli ve sağlık ekibinin riskini en aza indirmektedir.

Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’ne getirilen hastalar tedavileri için Landstuhl Bölge Tıp Merkezi’ne transfer edildi.

Nakil İzolasyon Sistemi (TIS), uçuş sırasında hastalara tıbbi bakım imkanı verirken, uçak mürettebatı ve sağlık personelini hastalık kapma riskini en aza indirmek için tasarlanmış bulaşıcı hastalık kontrol ünitesidir.

Sistem modifiye edilmiş 463L uçak paleti üzerinde, ön modül (AM) ve iki izolasyon modülünden (IM) oluşmaktadır.AM bölümü tıbbi ekip üyelerine çıkmadan önce kişisel koruyucu ekipmanlarını (KKD) güvenli bir şekilde dekontamine etmek için kapalı alan sağlar, IM bölümü ise hasta bakımının yapıldığı alandır.

Nakil İzolasyon Sistem (Transport Isolation System) TIS
……………………………………….

Nakil İzolasyon Sistemi ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan C-130H, C-130J ve C-17 uçaklarında uygulanabiliyor. Ek kapasite arttırmak istendiğinde C-17 Nakliye uçağı iki TIS ünitesini taşıyabilir. Sistem Aeromedical Tahliye (AE) ekipleri ve Yoğun Bakım Hava Nakil Ekipleri tarafından taşınan tüm tıbbi malzeme ve ekipmanları kullanmasına imkan vermektedir. Sistem 2-4 hasta ile sınırlı bir kapasite sunmakta fakat enfekte olmuş hastaların taşınmasında en iyi yolu sunmaktadır.

Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Eylül 2014’de Ebola salgını sırasında bazı enfeksiyon altında olan yüksek riskli hastaların ABD’ye taşınması gerektiğini belirtten bir talebi oldu. Konu üzeride çalışma başlatan Ulaştırma Komutanlığı USTRANSCOM Nakil İzolasyon Sistemini (TIS) test etti. Ocak 2015’de TIS sisteminin operasyonel olması kabul edildi.

Kaynak: Janes, USAF,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here