Preveze sınıfı denizaltı gemilerinde kullanılması planlanan Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi’nin (MÜREN SYS) 1. Aşama Fabrika Kabul Testlerine başlandığı açıklandı.

METEKSAN Savunma tarafından hazırlanan Meteksan Savunma Gazetenin yeni sayısında, “Meteksan Savunma, MÜREN PREVEZE Sonar Alt Sistemleri Projesi’ndeki Görevlerini Başarıyla Yerine Getirmeye Devam Ediyor” başlığı ile bir yazı yayınlandı.

Yayınlanan haberde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan PREVEZE Sınıfı Denizaltı gemilerimizde kullanılacak MÜREN SYS, TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) tarafından geliştirildiği belirtildi.

Gazetenin haberi şöyle devam etti: TÜBİTAK BİLGEM ile METEKSAN arasında, “Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Uygulaması için Sonar Alt Sistem (SAS) Mal Alımı” için 31 Temmuz 2018 tarihinde bir sözleşme imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında, milli olarak geliştireceğimiz elektronik donanım ve yazılımlar, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilecek MÜREN SYS ile birlikte, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın muharip su altı unsurlarının önemli bir parçası olan PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerimizin; sonar, sualtı akustik sistem ve Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemleri’ndeki yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldıracak. Proje kapsamında yapılacak çalışma ile yerlileştirme amacına ilave olarak hızlı, etkin ve milli servis desteği sağlanacak; gerektiğinde, üst sistemler, milli imkânlarla modernize edilebilecek ve böylece döviz tasarrufu da sağlanmış olacak.

MÜREN SYS 1. Aşama Fabrika Kabul Testleri TÜBİTAK BİLGEM’in
de katılımı ile 2 Mart tarihinde başlanmış oldu.

Kaynak: METEKSAN Savunma Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here