ABD’nin USS Theodore Roosevelt (CVN-71) uçak gemisinde görevli bir askerin yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Gemide 103 askerde daha Corona virüsü tespit edildiği, böylece uçak gemisinde Corona vaka sayısı 550’ye yükseldiği bildirildi.

ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, askerin 30 Mart’ta Guam adasında yoğun bakıma alındığı ve 9 Nisan’dan bu yana tedaviye yanıt vermediği belirtildi.Donanma, bu sabah ölen askerin isim ve rütbesini açıklamadı.

Öte yandan gemide COVID-19 vaka sayısı 550’nin üzerine çıktı.Mürettebatın yüzde 92’sinin test edildiği, 550’sinin sonucunun pozitif olduğu, 3 bin 673’ünün ise negatif olduğu kaydedildi.

7.Filo komutanı yardımcısı Amiral William Merz uçak gemisi personeline konuşma yapıyor.
…………………………………………………………………………..

Uçak gemisinin eski komutanı Brett Crozier Savunma Bakanlığı Pentagon’a gemideki salgın nedeniyle acil bir şey yapılması gerektiğini belirten bir mektup yazmış, bu mektubun basına yansımasının ardından Crozier o dönemdeki Donanma Bakanı tarafından görevden alınmıştı.

Eski Donanma Bakanı Thomas Modly de geminin demirlediği Guam’a giderek mürettebata hitaben yaptığı konuşmada Crozier için “Ya çok toy ya da çok aptal” şeklinde konuşunca istifa etmek zorunda kalmıştı.

Tartışmalara Başkan Donald Trump da katılmıştı.

Crozier’i mektubu nedeniyle eleştiren Başkan Donald Trump, daha sonra açıklamalarında söylemini yumuşatmış ve kötü bir gün geçirdi diye bir kişinin kariyerinin sona ermesini istemediğini kaydetmişti.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre ise Modly, yakın çevresine Trump’ın Crozier’in görevden alınmasını istediğini söyledi.

Ancak bu konudaki iddialar çeşitli. Bazı kaynaklar Trump’ın eski gemi komutanının görevden alınmasını istediğine dair bir açıklaması olmadığını, Beyaz Saray’dan bazı yetkililerin Crozier’ın görevden alınmasını istediğini kaydediyor.

Bu arada yapılan testlerde Crozier’de de Corona virüsü tespit edilmişti.

Kaynak: VOA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here