ABD, Gazze’ye ilk defa havadan insani yardım attı

0
30

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Başkan Joe Biden’ın Gazze’ye daha fazla yardım ulaştırmak için “her yolu deneyeceğini” söylemesinin ardından ABD ve Ürdün’ün Gazze’ye havadan insani yardım attığını duyurdu. Cumartesi günü yapılan operasyon ABD için bir ilkti.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri ve Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin ortak operasyonunda ABD C-130 uçaklarının Gazze kıyı şeridine 38 bin öğün yemek bıraktığı belirtildi.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, operasyonun “başarılı” olduğunu ve önümüzdeki günlerde tekrarlanacağını söyledi. Yetkili, Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde Gazze’ye ilave hava yardımları yapmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Uluslararası Kriz Grubu’nun BM direktörü Richard Gowan, havadan yardım atmanın “iyi bir fotoğraf fırsatı ama yardım ulaştırmanın berbat bir yolu” olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler yüz binlerce Gazzelinin açlık sınırında olduğunu uyarırken, çeşitli yardım kuruluşları ABD’nin gıda yardımı bırakma planlarını etkisiz olmakla eleştirdi.

Beyaz Saray hava yardımlarının sürekli olacağını ve İsrail’in de bu yardımları desteklediğini söyledi. Uzmanlar hava yoluyla yapılan yardımların kamyonlarla yapılan yardımlardan çok daha az etkili olduğunu fakat malzemelerin militanların eline geçmediğinden emin olmanın en yaygın yolu olduğunu söylüyor.

Gazze’de Durum Kritik

Cumartesi günkü operasyonun duyurulmasından önce, Birleşmiş Milletler yüz binlerce Gazze’linin açlığın eşiğinde olduğu uyarısında bulunurken, çeşitli yardım kuruluşları ABD’nin gıda yardımı bırakma planlarını etkisiz olmakla eleştirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, 10 Mart’ta başlayacak olan Ramazan’a kadar bir ateşkes sağlanmasını umduğunu söyledi. Ateşkesin sağlanması ve çaresiz Gazze’lilere insani yardımın kolaylaştırılması için uluslararası baskılar artıyor.

Gazze sağlık bakanlığına göre son üç gün içinde Gazze’nin kuzeyindeki Kamal Adwan Hastanesi’nde on üç çocuk susuzluk ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybetti.

Gazze sağlık yetkilileri geçtiğimiz günlerde yardım malzemeleri alan sivillere İsrail tarafından ateş açıldığını ve 118 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Cumartesi günü ve Pazar sabahına kadar Refah’ta en az 25 kişinin öldüğünü, bunların arasında İsrail hava saldırısında hastane yakınındaki bir çadırın vurulması sonucu ölen 11 Filistinli ile bir evin vurulması sonucu ölen beşi çocuk 14 Filistinlinin de bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık, hastane yakınındaki saldırıda 50 kişinin daha yaralandığını söyledi. İsrail ordusu bu olaya açık bir gönderme yaparak saldırının “İslami Cihad teröristlerine” karşı yapıldığını söyledi.

Gazze’nin büyük bölümünü yerle bir eden ve 30,000’den fazla insanın ölümüne neden olan İsrail saldırısından binlerce Filistinli kaçarak Refah bölgesine sığındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here