Rusya, Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) subaylarının Ukrayna Savaşı ile ilgili bir görüşmesinin ses kaydını yayınlayarak Almanya’da büyük bir skandala yol açtı. Kayıtta subayların, Ukrayna’ya Taurus füzelerinin teslimatı ve olası hedefler hakkında konuştuğu iddia ediliyor.

Ses Kaydında Neler Var?

Spiegel tarafından gerçekliği teyit edilen ses kaydında, Almanya Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz ve diğer subayların Ukrayna’ya Taurus füzelerinin teslimatı hakkında konuştuğu duyuluyor. Görüşmede, Ukraynalı pilotların eğitimi, sistemlerin programlanması ve olası hedefler de konuşuluyor. Olası hedefler arasında, Kırım’ı anakaraya bağlayan Kerç Köprüsü de yer alıyor. Kayıtta, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un bu füzelerin gönderilmesine yeşil ışık yakacağı da konuşuluyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya’dan konuyla ilgili açıklama talep etti. Rusya’nın eski devlet başkanı Dimitri Medvedev, Almanların yeniden “ezeli düşman” haline geldiğini söyledi. Almanya’da ise olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Olayın teyit edilmesi halinde, bu Almanya için büyük bir güvenlik sorunu anlamına gelebilir. Kayıt, Rusya’nın casusluk ve sabotaj faaliyetlerinin boyutunu da gösteriyor. Olay, Ukrayna Savaşı’na ve Almanya-Rusya ilişkilerine büyük bir darbe vurabilir.

Taurus seyir füzesi 

Taurus KEPD 350 orta menzilli, havadan fırlatılan bir seyir füzesidir. Almanya ve İsveç tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir. Füze, gemi, kara tahkimatı ve altyapı gibi çeşitli hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. • Menzil: 500-1.500 km, Ağırlık: 1.360 kg, Uzunluk: 5.1 m, Çap: 1 m, Hız: 0.8 Mach (ses hızının %80’i), Güç kaynağı: Turbojet motor, Savaş başlığı: 450 kg yüksek patlayıcı bulunmaktadır. 

GPS ve TERCOM navigasyon sistemleri ile yüksek hassasiyet hedefleri vuran füze radar altimetre ile alçak irtifa uçuşu, Aktif radar güdümlü savaş başlığı ve gemi savunma sistemlerini aşmak için gelişmiş elektronik harp (EW) karşı önlemleri sistemlerine sahiptir. 

Seyir füzesini Almanya Hava Kuvvetleri, İspanya Hava Kuvvetleri ve Güney Kore Hava Kuvvetleri kullanmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here