NASA’nın Gelecek Yıl Planlanan Ay Görevi için Mürettebat Modülü Test Edildi

0
46

NASA’nın gelecek yıl planlanan Ay görevinde kullanılacak mürettebat modülü (CMTA), 23 Şubat 2024’te gerçekleştirilen Kurtarma Testi’nde San Antonio sınıfı amfibi gemisi USS San Diego’dan (LPD-22) denize bırakıldı.

Ay görevinin ardından Pasifik Okyanusu’na inecek olan dört astronotu taşıyan modül, USS San Diego tarafından karşılanacak. Aralarında iki donanma kaptanının da bulunduğu dört astronot Artemis görevi için eğitim alıyor.

NASA’nın 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana Ay’a inecek ilk mürettebatlı görev olacak Artemis III için kritik bir adım olan eğitim bir hafta sürdü. “Underway Recovery Test 11” (ULT-11) olarak adlandırılan eğitimde Pasifik’te simüle edilmiş denizdeki modüle Donanma dalgıçları, helikopter ekipleri ve sağlık personeli müdahale ederek uzay aracını San Diego’nun alt güvertesine taşıdı. Gece ve gündüz gerçekleşen okyanus eğitimleri Ay görevi için suya inen uzay aracındaki mürettebatın kurtarılmasına odaklandı.

Suya inen kapsül, astronotların dışarı çıkarılması ve Donanma dalgıçlarının yardımıyla bir bota bindirilmesi ile başladı. Daha sonra astronotlar teker teker destek gemisine götürülerek sağlık personeli tarafından değerlendirildi. Son olarak Donanma-NASA ortak ekibi kapsülü gemiye alarak San Diego üssüne geri döndü.

NASA’nın iniş ve kurtarma direktörü Lili Villareal, Eylül 2025’teki fırlatma öncesinde Donanma ve NASA’nın Keşif Yer Sistemleri ile planlanan bir dizi tatbikatın sonuncusu olan ULT-11’in “çok başarılı” olduğunu söyledi.

Villareal, San Diego Deniz Üssü’ne yanaşmış olan USS San Diego’nun yanında düzenlediği basın brifinginde, “Artemis II astronotlarını Orion uzay aracından kurtarma gemisine güvenli bir şekilde indirebileceğimize ve uzay aracını alt güvertesine getirebileceğimize dair prosedürlerimizi doğrulamaya devam ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here