Boeing firması ABD Hava Kuvvetleri ile yeni varyant E-7 Wedgetail  havadan erken uyarı ve kontrol (AEW&C) uçağı için 1,2 milyar dolar değerinde sözleşme imzaladı. E-7 uçakları Avustralya, Güney Kore ve Türkiye tarafından kullanılıyor. 

Anlaşma kapsamında Boeing firması iki yeni ABD varyantını E-7 havadan erken uyarı ve kontrol (AEW&C) uçağı geliştirmeye başlayacak. 

Boeing medya açıklamasında, E-7’nin “en zorlu operasyonel ortamlarda farkındalık sağlayan, savaşta kanıtlanmış esnek bir komuta ve kontrol görevi “ sağladığını belirtti.

Hava Kuvvetleri sözleşmesinde, “Savunma Bakanlığı’nın taktik muharebe yönetimi, komuta ve kontrol, hareketli hedef belirleme gereksinimlerini karşılayarak, eskiyen sistemin yerini alacak tek platform” olduğu belirtildi. 

Hava Kuvvetleri geçtiğimiz Şubat ayında Boeing E3 Sentry Havadan Erken Uyarı ve Kontrol uçaklarının bir kısmını değiştirmek için yeni havadan erken uyarı uçağı aradığını açıklamıştı.

E-7’nin en önemli özelliklerinden biri Northrop Grumman tarafından üretilen aynı anda havadan ve denizden gelen tehditlere 360 derecelik kapsama alanı sağlayan Çok Rollü Elektronik Taranan Dizi (MESA) sensörüdür. E-7’nin radarı Boeing E-3 tarafından kullanılan mekanik taranan radardan en az bir nesil ileridedir.

 E-7 Wedgetail uzun mesafeden çeşitli türdeki hedefleri tespit edip takip etmenin yanı sıra, Pentagon’un gelecekte savaş yönetim sistemi olarak geliştirdiği Gelişmiş Savaş Yönetim Sistemi (ABMS) ile entegre çalışabilecek. Uzun süredir Hava Kuvvetleri, gelecekte savaş yönetiminin nasıl yürütülmesi gerektiğine dair bir model geliştiriyor. Bu entegrasyon  gelecekteki bir Çin çatışması için ön koşul olarak gösteriliyor. 

E-7 Hava Kuvvetleri bakım ve lojistik maliyetlerini büyük ölçüde azaltacak. E-3’e kıyasla çok daha sağlıklı köklü bir tedarik zincirinden de yararlanıyor. E-7 Wedgetail 737-700 Yeni Nesil (NG) gövdesini temel alıyor. Boeing 737 NG’nin ticari üretimi 2020’de sonlandırmış olsada askeri türevli yolcu uçaklar için üretim devam ediyor. 

Halihazırda E-7’nin üç müşteriyle (Avustralya, Güney Kore ve Türkiye) hizmette olması, sertifikasyon sürecini basitleştirmenin yanı sıra bazı önemli müttefiklerle birlikte çalışabilirliği sağlayacaktır. Ayrıca E-7 Birleşik Krallık tarafından da sipariş edildi ve uçaklar üzerindeki dönüştürme çalışmaları devam ediyor. 

ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni E-7’leri 2025’te üretime başlayacak, ilk uçak 2027’de operasyonel hizmete hazır olması planlanıyor.  Hava Kuvvetleri, 2032 yılına kadar 24 E-7  satın almayı hedefliyor. 

E-7 hizmete girene kadar mevcut E-3 filosu devam eden modernizasyon programları görev yapmaya devam edecek. Defence News’in haberine göre Hava Kuvvetleri envanterindeki E-3’lerin %40 ila %45’i 2021’de uçamadı. En son E-3G versiyonu görev yapabilme oranları 2020’de %70,7’den 2021’de %60,7’ye düştü. E-3B görev yapabilme oranı aynı dönemde %65,8’den %55,8’e düştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here