ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall, start-up şirketi JetZero’ya 2027’ye kadar kanatları birleştirilmiş gövdeli (BWB) yeni bir prototip uçak inşa etmek üzere seçildiğini duyurdu.

ABD hükümeti, bu tasarımın gelecekteki askeri yakıt ikmali ve kargo görevlerinin yanı sıra ticari seyahat ihtiyaçlarını karşılamak için devrim niteliğinde bir tasarımı kanıtlayacağını umuyor.

Hava ve Uzay Kuvvetleri Derneği’nin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Kendall, “Bu teknolojide gerçek bir potansiyel var. Önemli ölçüde yakıt verimliliğini artırabilir; aynı zamanda iklim üzerindeki etkimizi de iyileştirebilir…” dedi.

Jet’in kanatları ve gövdesi bir araya getirilerek adını alan pürüzsüz, uçan kanat şeklindeki uçaklar (BWB), on yıllardır var olan bir kavram. NASA ile ortaklık kurarak inşa edilen Boeing’in X-48 gibi, JetZero da BWB’si tam ölçekli bir uçağı 2027 yılına kadar inşa edecek.

Proje kapsamında Hava Kuvvetleri, Savunma İnovasyon Birimi ve NASA işbirliğiyle yapılan 235 milyon dolarlık fonun hangi şirketlerin yarıştığı net değil. Boeing ve Lockheed Martin şirketleri, NASA ile işbirliği içinde hibrit kanatlı gövdeli yeni uçak tasarımlarında bazı yenilikler keşfetmişti. Her iki şirket de ihale konusunda henüz bir yorum yapmadı.

BWB tasarımı, emisyonları azaltma ve yakıt verimliliğini artırma nedeniyle son zamanlarda talebi artırmıştı. JetZero’ya göre, BWB hava çerçeve tasarımı yakıt yakımını yarı yarıya azaltacak. Bu yeni tasarım, geleneksel tüp gövdeyi daha aerodinamik, biraz üçgen bir şekle dönüştürecek. Kanadın gövdeyle buluştuğu yerde yük taşımak ve radar üzerinde daha az görünür olmak üzere düzleştirilmiş. Bu şekilde tasarım, geleneksel uçaklara göre yaklaşık %50 daha verimli olabilir ve iki kat daha uzun mesafe kat edebilir.

Bu hedef başarılı olursa, Hava Kuvvetleri’nin yıllık yakıt harcamalarını önemli ölçüde azaltabilir ve çevresel etkisini de azaltabilir. Hava Kuvvetleri’nin uçakları ve üsleri her yıl yaklaşık 2 milyar galon yakıt tüketiyor ve bunun maliyeti milyarlarca doları buluyor.

Hava Kuvvetleri’nin gelecek nesil yakıt ikmali ve hava kargo filosunu yenileme stratejilerini değerlendirdiği bir dönemde, gelecekteki yakıt ikmal uçağı ve nakliye uçağı için bir aday olabilir. Aviation Week dergisinde çıkan bir haberde Savunma devi Northrop Grumman’ın, JetZero’nun askeri görev sistemlerinin entegratörü olarak hizmet vermek üzere ortaklık yapmak istediği belirtiliyor.

Geleneksel yakıt ikmal uçaklarına göre daha düşük bir radar kesit alanına sahip olan BWB, ayrıca daha pahalı B-2 ve F-35 gibi uçaklarda kullanılan düşük gözlemlenebilir kaplamadan daha fazla gizlilik özellikleri sunabilir.

Son dönemde Pentagon’un Pasifik bölgesine yeniden odaklanması ve en üst önceliği olarak belirlemesi nedeniyle daha uzak ve hızlı seyahat edebilen varlıklara büyük bir önem veriyor. Kargo ve yakıt ikmal uçaklarının daha sık tehlikeli bölgelere uçması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here