Almanya, Ukrayna’ya IRIS-T Fırlatıcıları ve Karşı Batarya Radarlardan oluşan yeni bir askeri yardım paketi göndereceğini açıkladı.

Alman hükümetinin resmi web sitesinde paylaşılan bu son yardım paketi, Ukrayna’nın askeri hazırlığını artırmayı hedefleyen önemli kaynakları içeriyor.

Bu yardım paketinin öne çıkan bileşenleri arasında, kısa menzilli yüzeyden havaya füze (SAM) sisteminin ayrılmaz bir parçası olan iki adet IRIS-T SLS fırlatıcısı bulunuyor. Gelişmiş kısa menzilli hava savunma platformu olan IRIS-T SLS sistemi, 12 kilometreye kadar menzile sahip ve 8 kilometreye kadar yükseklikteki hedeflere karşı etkili bir şekilde kullanılabiliyor. Önceki versiyonların aksine, bu SAM kurulumu taşıma ve fırlatma konteynerlerini gerektirmiyor, böylece dağıtım ve işletmeyi kolaylaştırıyor.

Ayrıca yardım paketinde, Thales tarafından tasarlanan ve geliştirilen 10 adet Ground Observer 12 taşınabilir karşı batarya radarı bulunuyor. Bu son teknoloji radarlar özellikle yer gözetimi için tasarlanmış olup yüksek tarama hızına sahiptir. Temel uygulamaları, savaş alanının gerçek zamanlı izlenmesini ve gizli pozisyonlardan topçu ateşinin hassas ayarlarını kolaylaştırmak.

Paket ayrıca Almanya’nın Ukrayna’nın yeteneklerini güçlendirme taahhüdü kapsamında, 4.539 adet 155 mm kalibre mühimmatın transferini içeriyor. Dört adet 8×8 HX81 kamyon ve bunlara eşlik eden beş adet yarı römork da bu sağlanan kaynakları tamamlıyor; hepsi Ukrayna’nın kullanımı için tasarlanmış. Ek olarak, yardım paketi Ukrayna’nın askeri çabalarının lojistik ve operasyonel verimliliğine katkıda bulunacak sekiz adet 15 tonluk forklifti de içeriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here