ABD hükümetinin İsrail’e F-22 Raptor savaş uçağı satışını onayladığı iddia edildi. Bugüne kadar ABD F-22 Raptor çift motorlu beşinci nesil savaş uçağını hiç bir ülkeye satmadı.

Londra merkezli Asharq Al-Awsat Gazetesi’nin Tel Aviv’deki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberde, Trump yönetiminin satışa onaya verdiği iddia edildi. Konuyla ilgili olarak henüz bir resmi açıklamanın yapılmadığı belirtildi.İsrail uzun zamandır F-22 Raptor tipi savaş uçaklarını ABD’den talep ediyordu.

F-22 Raptor, Lockheed Martin firması tarafından, hava üstünlüğü odaklı, düşük radar izi ile yüksek görünmezlik sağlamaya yönelik üretilen avcı uçağıdır. F-22’nin çok yüksek bir manevra kabiliyeti var. Savaş uçağı, bulunduğu görevlerde, 6 adet AIM-120C ve 2 adet AIM-9 güdümlü AA füze taşıyabilme kapasitesine sahip.Füzelerini, dışarıdan görülemeyecek bir biçimde, gövdesinin içinde saklayabiliyor. Bu sayede tam 322 kilogram ağırlığında mühimmat taşıma kapasitesine erişiyor.

ABD ordusunun en güçlü silahlarından olmasına rağmen, şimdiye kadar yalnızca 195 adet üretildi. Bunun nedeni olarak yüksek üretim maliyeti gösterilmişti.

ABD İRAN GERİLİMİNDE F-22’LER KATAR’A KONUŞLANDIRILDI

Geçen yıl İran ile ABD arasındaki gerilimin artması üzerine Katar’a F-22 Raptor savaş uçakları gönderilmişti. Virginia Hava Ulasal Muhafızlarının 192.Filosu’na bağlı 12 adet F-22 Raptors’un 9 adeti Katar’ın el-Udeid hava üssüne konuşlandırıldı.Uçaklar ilk önce İspanya’nın Moron Hava Üssü’ne geldi; daha sonra en az dört tanker uçağı (KC-10, KC-135) ile birlikte Akdeniz üzerinden Katar’a intikal etti. Geri kalan 3 adet F-22’nin teknik problemlerden dolayı Moron Hava Üssü’ne geri döndüğü iddia edildi.

ABD’de Tam Operasyon Kabiliyetine (Full Mission Capable – FMC ) sahip F-22 sayısı tartışma konusu olmuştu. Hava Kuvvetleri’nde bulunan F-22 savaş uçaklarının yüzde 50 oranında FMC’ye sahip olduğu belirtiliyor.

Japonya hükümeti, Lockheed Martin’den F-22 Raptor savaş uçakları ile F-35 Lightning II uçaklarına dayalı yeni bir savaş uçağı tasarlamasını talep etmişti.

Kaynak: Asharq Al-Awsat Gazetesi, Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here