Rusya Savunma Bakanlığı, Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin Kazakistan’ın Sary-Shagan deneme sahasında anti-balistik füze (ABM) savunma sistemine ait yeni bir füzeyi başarıyla test ettiğini açıkladı.

Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin anti-balistik füze (ABM) savunma komutanı Tümgeneral Sergei Grabchuk, ” ABM sisteminin yeni füzesi bir dizi testin ardından güvenilir bir şekilde çalıştığı doğrulandı. Görev başarıyla tamamlanarak önceden belirlenen hedef başarıyla vuruldu.” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı geçen yıl Temmuz ayında aynı test sahası içerisinde yeni bir önleme füzesi fırlatmıştı. Füze hedefi gerekli doğrulukla vurduğu açıklanmıştı.

Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nde faaliyet gösteren anti-balistik füze (ABM) savunma komutanlığı, ülkeye havadan gelebilecek düşman saldırısını karşı koymak amacıyla kuruldu.

Rusya bu ayın başında ‘Tsirkon hipersonik’ füzesini ülkenin kuzeybatısındaki Beyaz Deniz’de konuşlu bulunan Amiral Gorşkov gemisinden fırlatarak, 450 kilometre ötedeki hedefi başarıyla vurmuştu.

Kaynak: Russian News Agency

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here