İsrail Donanması için tasarlanan yeni nesil ‘SA’AR S-72’ korveti bu yıl dijital olarak düzenlenen ‘Euronaval 2020’ fuarında tanıtıldı. Yeni korvette gelişmiş radar, denizden havaya füzeler, deniz topu ve torpido fırlatma tüpleri dikkat çekiyor.

İsrail Tersaneleri bu yıl dijital olarak düzenlenen ‘Euronaval 2020’ fuarında yeni nesil Saar savaş gemisi “Sa’ar-72” korvetini tanıttı.

“Sa’ar-72 korveti konfigürasyonunda modüler bir tasarım kullanan çok görevli bir gemidir.Tasarımı İsrail Tersaneleri tarafından Saar 4.5 gemilerine dayandırılarak yapıldı.Yeni geminin tüm silah sistemleri ve inşası yerli imkanlar ile yapılacak.

Geminin uzunluğu 72 metre ve deplasmanı 800 tondur.Subay ve denizci personel dahil 50 kişilik mürettebat ile 21 gün denizde kalabilmektedir. Ayrıca gemide 20 yolcu veya özel kuvvetler personeli barındırabilir.

SA’AR 72 korvetleri aktif fazlı anten dizisine (AFAR) sahip IAI Elta EL / M-2258 ALPHA (Advanced Lightweight Phased Array Naval Radar) çok işlevli radar sistemi ile donatılıcak. Korvette sekiz adet RGM-84 Harpoon veya Gabriel gemisavar füzesi, 16 adet Barak 8 hava savunma füzesi, bir Oto Malere 76 mm top sistemi ve Mark 46 torpidolarını fırlatabilen altı adet Mark 32 torpido kovanı yer alacak.Ayrıca geminin arka kısmında orta büyüklükte helikopterlerin inebileceği helikopter pisti olacak.

Gemi 5920 kW kapasiteli iki MTU 16V1163M94 V16 dizel motordan oluşan iki şaftlı enerji santralinden güç alacak. Maksimum 30 knot hıza ulaşabilen gemi, yaklaşık 3.300 nm (5.500 km) seyir menziline sahip olacak.

İSRAİL, ALMAYA’YA DÖRT ADET SA’AR 6 KORVETİ SİPARİŞİ VERMİŞTİ

İsrail’in Almanya’ya sipariş verdiği dört adet Sa’ar 6 sınıfı korvetin inşası devam ediyor. Korvetlerden ilki olan ‘INS Magen’ ilk deniz denemelerine 10 Mart’da Almanya’nın Kiel kentinde başlamıştı.

İsrail Savunma Bakanlığı, önümüzdeki yıllarda donmaya katılacak Sa’ar 6 sınıfı korvetlerin isimlerini önceden açıklamıştı.Korvetlerin isimleri şöyle olacak:  kalkan anlamına gelen “Magen” , valor anlamına gelen “Oz”, bağımsızlık anlamına gelen “Atzmaut”, zafer anlamına gelen “Nitzahon”.

Orta büyüklükteki bir savaş gemisi olan “Saar-72” korveti İsrail Donanmasında 20 yıldan bu yana görev yapan Sa’ar 4.5 hızlı füze korvetlerinin yerine alacak. Korvetler İsrail’in Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni (MEB) ve karasularındaki açık deniz gaz tesislerinin korunmasına yardımcı olacak.

İsrail Savunma Bakanlığı Kasım 2019’da donanmanın gelecekteki ihtiyaçlarına göre yeni nesil RESHEF sınıfı korvet tasarımını İsrail Tersanelerine vermişti.

Kaynak: navyrecognition, israeldefense.co.il/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here