Kıbrıs Limasol açıklarında tatbikat yapan Kraliyet Donanmasının Amfibi Görev Grubuna Fransız Donanmasına bağlı FS Jean Bart fırkateyni de katıldı. Tatbikat, Türkiye ile Güney Kıbrıs Kesiminin Kıbrıs çevresinde bulunan doğalgaz ve petrol arama hakları konusunda tartışmaların yaşandığı döneme denk geldi.

Toulon limanından hareket eden Fransız FS Jean Bart Fırkateyni, Doğu Akdeniz’de hava savunma, denizde ikmal ve ortak manevralar icra eden Kraliyet Donanması Amfibi Görev Grubuna katıldı.

İngiliz görev grubunda, HMS Albion amfibi gemisi, HMS Dragon Tip 45 hava savunma fırkateyni ve RFA Lyme Bay amfibi destek gemisi bulunuyor. Amfibi gemisi HMS Albion yaklaşık 400 personel, Wildcat helikopterleri ve çıkarma gemileri ile İngiliz Kraliyet Deniz Piyadelerini hızlı bir şekilde karaya çıkarma imkanına sahip.

Görev gücü komutası altında bulunan hava savunma fırkateyni FS Jean Bart komutanı Deschamps, “Amfibi Görev Gücüne konuşlanmak bir kez daha Fransız ve Kraliyet Donanması arasındaki her türlü operasyonel ortamda birlikte çalışabilirliği gösteriyor.” dedi.

Kraliyet Donanması Amfibi Görev Gücü yaptığı tatbikatlar ile Deniz Piyadelerini “Geleceğin Komando Gücüne” dönüştürmek için gerekli olan taktikleri geliştirmeyi hedefliyor.

Tatbikatta, yüksek manevra yapabilen küçük botlar ile Güney Kıbrıs karakol gemisine temsili olarak çıkan korsanlara karşı, Kraliyet donanmasına bağlı helikopter İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri ve Kıbrıslı özel kuvvetlerini gemiye halatla indirdi.

İngiliz askeri yetkililer, Kıbrıs Rum Kesimi güçleriyle ortak eğitimin bölgesel istikrara, ortak bağlılığı ve ikili savunma ilişkisini daha da güçlendirme kararlılığını gösterdiğini söyledi.

Ortak tatbikatın son dönemler Türkiye ile Güney Kıbrıs Kesimi’nin Kıbrıs çevresinde bulunan doğalgaz ve petrol arama hakları konusunda gerginliğin yaşandığı zamana gelmesi dikkat çekti.

İngiltere 1960’dan bu yana Kıbrıs’da iki askeri üs bulunduruyor.

Kaynak: Ajanslar, Royal Navy,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here