Avusturya’nın başkenti Viyana’nın merkezinde Pazartesi akşamı 6 farklı noktayı hedef alan silahlı saldırılarda 4 sivil yaşamını yitirirken, 22 kişi de yaralandı. Saldırıyı en az 3 kişinin gerçekleştirdiği açıklanırken, saldırganlardan biri polis tarafından vurularak öldürüldü.

Ülkede 3 gün yas ilan edildi. Polis saldırılarla ilgili olarak 14 kişiyi gözaltına aldı.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer ise Viyana ve başkente bir saat uzaklıktaki St Pölten bölgesinde 18 eve baskın düzenlendiğini ve 14 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Nehammer, polis tarafından vurulup öldürülen saldırganın dışında bir başka saldırganın yakalandığını ve üçüncü saldırganın bulunması için başlatılan geniş çaplı operasyonun da devam ettiğini söyledi.

Nehammer, saldırganın 20 yaşında Makedonya kökenli olduğunu söyledi, Kuzey Makedonya ve Avusturya vatandaşı bu kişinin “terör faaliyetleriyle ilgili suç kaydının bulunduğunu” kaydetti.

Avusturyalı bakan, sahte patlayıcı yelek giyen saldırganın üzerinde otomatik silah, tabanca ve uzun bıçak bulunduğunu söyledi.

Bakan Nehammer, saldırganın IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitmeye çalışırken tutuklandığını ve Nisan 2019’da 22 ay hapis cezasına çarptırıldığını ancak gençlere uygulanan indirimden dolayı sekiz ay sonra, Aralık ayında erken tahliye edildiğini açıkladı.

Nehammer, “Halkımız polis operasyonları sırasında mümkünse evde kalsın, şehir merkezine gitmekten kaçınsın” dedi ve Salı günü çocukların okula gönderilmemesini istedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Türk Dışişleri Bakanlığı terör saldırısı hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, “Viyana’da meydana gelen terör saldırısı sonucunda ölü ve yaralıların olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Onyıllardır terörün her türlüsüyle mücadele eden Türkiye bu zor zamanda Avusturya halkı ile dayanışma içindedir.” ifadeleri kullanıldı.

SALDIRIYA AVRUPADAN TEPKİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Fransa’dan sonra dost bir ülke saldırıya uğradı. Bu bizim Avrupa’mız. Düşmanlarımız kiminle uğraştıklarını bilmeli. Pes etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Toplumlarımızı bölmeyi amaçlayan nefrete izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ise saldırıyı kınayarak, “Avusturya ile beraberiz” mesajı paylaştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avusturyalı mevkidaşı Sebastian Kurz’u arayarak dayanışma mesajını ilettiğini söyledi.

Kaynnak: Ajanslar, BBC, DW,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here