Japonya hükümeti Kuzey Kore’ye karşı savunma kapasitesini geliştirmek için ABD’den satın almayı planladığı kara konuşlu Aegis Ashore füze savunma sistemini teknik ve mali sorunlar sebebiyle askıya almasının ardında, bu boşluğu doldurmak için iki yeni ‘süper destroyer’ satın almayı planladığını açıkladı.

Yeni savaş gemileri Kuzey Kore balistik füzelerine karşı savunma yapmak amacıyla oluşturulan füze savunma sisteminde görev yapacak. Gemiler Aegis Ashore sisteminde kullanılan Lockheed Martin AN / SPY-7 Uzun Menzilli Radarının yeni bir versiyonuyla donatılacak. Destroyerlerde balistik füzeleri önlemede kullanılan SM-3 füzesinin gelişmiş varyantı olan SM-3 MkIIA kullanılacak.Füzenin daha fazla füze türüne karşı genişletilmiş angajman yetenekleri bulunuyor.

Hükümet plan konusunda bu yıl sonunda kesin karar vermesi bekleniyor. Bu maksatla Savunma Bakanlığı Kasım ortasında destroyerler hakkında ara bir rapor hazırlayacak.Japon basını planın büyük ihtimalle devam edeceğini öne sürüyor.

Japon medyasından Nikkei Asia’nın haberine göre, iki ek destroyer için bütçe 2021 mali yılında tahsis edilecek. Ancak savaş gemilerinde AN / SPY-7 radarlarının kullanılması durumunda ek maliyetin söz konusu olacağı belirtildi.

Japon yetkililerin yeni bir gemi tasarımı mı, yoksa halihazırda üretimde olan bir savaş gemisinin türevimi olacak belli değil. Japon Öz Savunma Kuvvetleri elinde bulunan altı destroyerini Aegis BMD (Balistik Füze Savunma) kapasitesi olacak şekilde değiştirmişti.

Japonya Aegis sistemi olan Maya sınıfı iki adet destroyer 2013 yılında sipariş vermişti. Gemilerin ilki JS Maya (DDG-179) Mart ayında japonya donanmasına teslim edildi. Diğer gemi JS Haguro (DDG-180) 2019 yılında denize indirildi ve 2021 yılında aktif göreve başlaması bekleniyor.

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri‘nde ortaya çıkan personel sıkıntısı sebebiyle Japon hükümeti daha az personelle çalışan daha küçük çok görevli yeni destroyer sınıfı planlaması yaptı. Bu maksatla 30DX veya FFM olarak bilinen daha çok fırkateyn tipi savaş gemilerinin inşasına başlandı.

İlk iki yeni nesil çok fonksiyonlu 30DX/FFM fırkateynin inşası Nagasaki’deki Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ve Okayama’daki Mitsui E&S tersanelerinde devam ediyor. İlk 30DX/FFM sınıfı fırkateynin Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF)’ne Mart 2022’de teslim edilmesi planlanıyor.

Yeni fırkateynler Aegis donanımlı savaş gemilerinden daha ucuz ve yaklaşık üçte biri kadar bir mürettebatla görev icra edebiliyor. Fakat gemiler anti-balistik füze savunma rolünü yerine getiremiyor.

Japonya son dönemde Kuzey Kore ve Çin’den gelen tehditler sebebiyle 2021 mali yılında savunma bütçesini 55 milyar dolar gibi rekor seviyede oluşturması bekleniyor.

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) yeni gemilerin katılmasıyla bölgede büyük deniz gücü oluşturacak gibi görünüyor. Kuvvetin elinde 50’den az destroyer bulunuyor, yeni planlama ile bu sayısı 54 çıkarmak hedeflendi. Bunun yanında Maya sınıfı gibi tam ölçekli destroyerlerin yerine daha ucuz 22 adet 30DX / FFM inşasıda planlanıyor.

Kaynak: Nikkei Asia, Ajanslar, The Drive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here