İzmir’de meydana gelen depremin ardından arama-kurtarma çalışmalarına katılacak olan AFAD ve Jandarma ekiplerini bölgeye ulaştırmak için TSK’ya ait 9 nakliye uçağı görevlendirildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “TSK’ya ait bir uçağımız, İzmir’deki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak olan AFAD ve Jandarma ekiplerini bölgeye ulaştırmak için Ankara Etimesgut Havaalanı’ndan hareket etti. Uçakta, arama-kurtarma çalışmalarında ihtiyaç duyulan araç ve malzemeler de yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

İlk uçağın ardından Hava Kuvvetleri’ne ait ait ikinci ve üçüncü uçaklar arama-kurtarma ekiplerini ve beraberlerindeki malzemeleri alarak Ankara/Etimesgut’tan havalandı.

İzmir’de Depremin meydana gelen deprem sonrası Millî Savunma Bakanlığı’nda kriz masası oluşturuldu. İlk etapta TSK’ya ait 2 helikopter arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevlendirildi.

Ayrıca TSK’ya ait bir adet İnsansız Hava Aracı (İHA) havadan hasar tespit ve arama-kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için bölgede görev yapıyor.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here