Ankara’da görüşmelerde bulunan ABD heyeti, Türkiye’ye PATRİOT hava savunma sistemi satışı için teklif sunduğu bildirildi.

Görüşmelerde ABD yönetiminin Patriot sistemleriyle ilgili satış teklifini Türk tarafına ilettiği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara’ya 3.5 milyar dolarlık PATRİOT Hava Savunma Sisteminin satışını Aralık 2018’de onaylamıştı.  

ABD Savunma Bakanlığı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, söz konusu satışın onaylamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ” Dışişleri Bakanlığı, tahmini 3.5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş PATRİOT füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satış konusunda bugün Kongreyi bilgilendirdi.”  

Ayrıca, sistem paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 10 anten direk grupları, 20 M903 fırlatma istasyonu, 5 elektrik santralinin yanı sıra, iletişim teçhizatları, test cihazları, menzil programları ve destek ekipmanlarının da dahil olduğu ifade edildi. 

Savunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail Demir en son katıldığı bir televizyon programında S-400 Hava Savunma Sistemi, PATRİOT sistemi için iptal edilir mi ? şeklindeki soruya, “Hayır, söz konusu değil, S-400 ile ciddi bir anlaşma yapıldı..” ifadelerini kullanmıştı.

Son olarak 19 Aralık 2018’de ABD DSCA (Defense Security Cooperation Agency) tarafından Türkiye’ye yönelik Patriot satışına ilişkin bir bildirim gelmişti.DSCA’nın Türkiye’ye PATRİOT satışına ilişkin bildirimine yönelik 15 günlük süre doldu ve ABD Kongresi herhangi bir itirazda bulunmadı.

Pentagon’un Kongre’ye sunduğu raporun özeti, Türkiye’ye bir S-400 alternatifinin önerilmesi gereğinin de altını çizmekte idi.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here