Çin’e ait ‘Chang’e 4’ uzay aracı Ay’ın karanlık yüzeyi olarak adalandırılan bölgeye iniş yaparak bir ilk gerçekleştirdi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden yapılan açıklamada, Aralık ayında fırlatılan uzay aracının yüzeye temas ettiği ve Ay’ın karanlık tarafının yakın plandan çekilen ilk görüntüsünü gönderdiği bildirildi.

Uzay aracının Ay’ın yüzeyindeki en eski ve en derin krater olan Aitken havzası ile ilgili daha fazla bilgi göndermesi bekleniyor.

Çin 2013 yılında da başka bir uzay aracını Ay’a indirmeyi başarmıştı.Bu inişle ABD ve Rusya’nın ardından Ay’a yumuşak iniş yapan üçüncü ülke Çin olmuştu.

Chang’e-4 uzay aracı Ayı’ın güney kutbundaki ‘karanlık yüz’ olarak bilinen bölgesine inen ilk araç oldu. Bugüne kadar uzay araçları Ay’ın karanlık yüzünün görüntüsünü çekse de hiç biri Dünya’dan görülmeyen Ay’ın bu tarafına inmemişti.

Ay’ın kendi etrafında ve Dünya etrafında dönüş süresi aynı olduğu için yeryüzünden bakıldığında hep aynı tarafı görülüyor. Görülmeyen bu yüzeye bu nedenle “karanlık” deniyor.

Makao Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Çin’in Uzay programına yakın çalışan Profesör Zhu Menghua, ” Bu uzay görevi Çin’in derin uzay araştırmalarında dünya standartlarını ulaştığını gösteriyor. Biz Çinliler, Amerikalıların denemeye cesaret edemedikleri bir şey yaptık…” ifadelerini kullandı.

ARAZİ YAPISI VE MİNERAL OLUŞUMU İNCELENECEK 

Uzay aracının bölgenin arazi yapısını ve mineral oluşumunu hakkında veriler toplayacak. Görev başarıyla tamamlanırsa Ay’ın oluşumuna dari yeni bilgiler gün yüzüne çıkabilir. Derin krater olan Aitken havzasının büyük bir çarpmanın etkisiyle oluştuğu ve Ay’ın merkezindeki bazı maddelerin bu çarpmayla yüzeye çıktığı düşünülüyor.

Ay’a yapılan bu iniş uzay çalışmalarında Rusya ve ABD’yi yakalamaya çalışan Çin’in tarihi bir adım niteliğinde. 2030’a kadar uzaydaki başlıca güç olma hedefini açıklayan Çin kendi insanlı uzay istasyonunu da inşa etmeyi planlıyor.

Çin, 2013’te de Ay’a bir uzay aracı indirmişti ancak, “Yeşim Tavşanı” adı verilen bu araç görevini tamamlayamadan bir kaç hafta içerisinde arızalanmıştı.

Ay’a bugüne kadar insanlı iniş yapan tek ülke ise ABD. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Rusya ile birlikte yakın gelecekte Ay’a bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

Kaynak: ABC News, rtr, AFP, dpa/GY, GA, DW,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here