Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere üretilecek olan Yeni Nesil FIRTINA obüsleri için T-155 K/M Fırtına Obüs Atış Kontrol Sistemi Sözleşmesi imzalandı.

ASELSAN ileri teknolojiye dayalı obüs sistemini baştan tasarlayacak. Tamamen yerli imkanla ile tasarlancak obüs atış sistemi yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldıracak. Sözleşme gereği üretilen sistemler, FIRTINA obüslerinin üretildiği 1’inci Ana Bakım Fabrikasına teslim edilecek.

T-155 K/M FIRTINA Obüsü Atış Kontrol Sistemi, FIRTINA Obüsünün intikal, mevzilenme, atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar yardımıyla yerine getirilmesini ve diğer ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonunu sağlayan bir sistemdir.

Sistem, ses veya veri haberleşmesi yoluyla gönderilen bir ateş emrinin/isteğinin obüs üzerinde alınmasından, merminin namluyu terk etmesine kadar olan işlemleri gerçekleştiren birimlerden oluşmaktadır.

“NATO Armaments Ballistic Kernel (NABK)” kullanarak  hızlı ve hassas balistik hesaplama yapabilen sistem, sayısal ortamda ateş planlaması ve atış görevi icrası gerçekleştirebiliyor.

Yeni sistem ile hedefte zaman, tanzim, tesir, görerek atış v.b bütün topçu atış görevlerinin icrası yapılabiliyor.

Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan FIRTINA obüsleri Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında yoğun bir şekilde kullanıldı.

Kaynak: Ajanslar, ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here