Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı kapsamından ASELSAN tarafından üretilen SERHAT II Seyyar Havan Tespit radarının ilk partisi TSK’ya teslim edildi.

Seyyar Havan Tespit Radar Sistemi Tedariki Sözleşmesi Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında 28 Haziran 2018 tarihinde imzalanmıştı.

Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan SERHAT radarları Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki teröristle mücadele faaliyetleri ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında yoğun ve etkin olarak kullanıldı.

Özellikle sahadaki askeri personel radar hakkında çok olumlu geri bildirimde bulundu.Radar havan tehdidi altında bulunan bölgelerde yaşanan can ve mal kayıplarını azalttığı belirtildi.

SERHAT HAVAN TESPİT RADARI

Havan Tespit Radar Sistemi, görüş hattında bulunan havan mermilerinin tespit ve takibini yaparak, mermilerin tahmini çıkış ve düşüş yerlerini hesaplayan, 360° yanca kapsamaya sahip bir radar sistemidir.

Sistem, modüler bir tasarıma sahip olup, üç ayak sehpa (tripod) üzerinde, kule/bina üzerine yerleştirilerek veya, araçta yükseltilebilir mast üzerinde kullanılabilmektedir. SERHAT, havan atışlarının tespit ve takibi için eşsiz bir sistemdir.​

Aynı anda birden fazla atışı tespit edebilen radar, L-Bant yayın frekansında 6 kilometrelik alanda havan tespit ve takipi yapabiliyor. Arazi siluetlerine tarama yeteneği bulunan radar Komuta kontrol merkezi üzerinden uzaktan komuta edilebiliyor.

Kaynak: Ajanslar, ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here