ABD Donanması gelecekteki deniz operasyonlarında kullanmak amacıyla oluşturduğu yeni deniz grubunu Littoral Combat Group 1 (LCG-1) Güney Amerika’da test etti.

Kıyı Savaş Grubu 1 (LCG-1) adı verilen görev gücünde, Arleigh Burke sınıfı füze destroyerleri (DDG-51) ve (DDG-108), San Antonio sınıfı Amfibi hücum gemileri,(LPD-17) ve (LPD-25) görev aldı. Ayrıca bu gemilerde Deniz piyadelerinin Özel Hava-Kara Görev Gücü (SP-MAGTF) bulundu.

Deniz görev gücü, Kasım ve Aralık aylarında bazı Güney Amerika ülkeleriyle beraber ortak tatbikatlar gerçekleştirdi. Tatbikatlarda su üstü harekatı, gemiden karaya amfibi harekatı, sahil güvenlik görevleri ve ulusal felaketlerde insani yardım görevleri icra edildi.

Guruba bağlı gemilerden ikisi Şili Donanmasının 200.yıldönümü kutlamaları ve 11. Uluslararası Denizcilik Fuarına (EXPONAVAL) katılmak için Valparaiso deniz üssüne ziyaret etti. Şilide bulunan gemiler daha sonra 1.000 yakın personelin katılımıyla Lima dışında Chorrillos bölgesinde insani ve afet yardımı tatbikatını Peru Deniz Piyadeleri ile birlikte gerçekleştiridi.Ekvator deniz kuvvetleri ile deniz devriyesine katılan Deniz Grubu, uluslararası sularda kaçak balıkçılık ve yasa dışı göç önleme çalışmaları yaptı.

Kıyı Savaş Grubuna bağlı USS Somerset (LPD-25) Amfibi Hücum gemisi ve USS Wayne E. Meyer (DDG-108) füze destroyerine ‘Deniz piyadelerinin Özel Kuvveti’ yerleştirilerek komuta-kontrol ile nasıl çalışacağı test edildi. Ayrıca gemide bulunan Amfibi çıkarma birliği özel kuvvetler, farklı mühimmatlar ve araçların karaya çıkmasında görev aldı.

Kıyı Savaş Grubu 1 görevi tamamladıktan sonra ABD’ye geri döndü.Donanma yetkilileri, Deniz piyadelerinin Özel Kuvvetlerinin gemilerde konuşlandırılmasından öğrenilen dersler ile ileride oluşturulacak komuta zincirine önemli veriler verceğini belirtti.

ABD Deniz kuvvetleri, bu görev grubuyla Donanmanın nasıl örgütlendiği görülürken Deniz piyadelerininde nasıl kullanacağımız konusunda bize yeni bilgiler verecektir açıklamasında bulundu.

ABD Donanması ve Deniz Piyadeleri ABD’nin yeni Ulusal Savunma stratejisine odaklanmaktadır.Deniz Kuvvetleri şu an uçak gemilerinden oluşan deniz görev güçleri ve Amfibi gücü dayanıyor olsada iki kuvvet yeni savaş yöntemleri üzerinde çalışıyor. Bu yeni yöntemlerden biride Kıyı Savaşı operasyonlarıdır. Donanma Deniz operasyonları ve Kıyı operasyonları üzerinde duruyor bu konsepte göre yeni alımlar ve stratejiler geliştiriyor.

Kaynak: Ajanslar, USNI news,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here