Jandarma’ya Sikorsky’den ‘Cesaret ve Yetenek’ Ödülü

0
1098

ABD’nin Sikorsky firması, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2018 Temmuz ayında düzenlediği kurtarma faliyetlerine katılan personeline ‘cesaret ve yetenek ödülü’ verdi.

Temmuz 2018’de düzenlenen hayat kurtarma operasyonunda Dicle Nehri’nde mahsur kalan, çoğu çocuk 12 kişi Sikorsky helikopteri tarafından suya zorlu iniş yaparak kurtarılmıştı. Firma bu inişi gerçekleştiren personele “Cesaret ve Yetenek Ödülü” verdi.

Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığına gelen bir ihbar üzerine harekete geçen uçuş ekibi yapılan keşifler sonucu, nehirdeki su seviyesinin helikopteri emniyetsiz bir duruma sokmayacağı, geç kalınması halinde ise vatandaşların hayati tehlikesi olabileceği üzerine, helikopter bölgeye hiçbir bir teçhizat kullanmadan indirmişti.

Kurtarma operasyonu sonucu Sikorsky fiması tarafından uçuş ekibi Jandarma Pilot Binbaşı Utku Aşkın, Jandarma Pilot Yüzbaşı A. Ayacan Savaş, Jandarma Uzman Havacı Astsubay Kıdemli Çavuş Güner Kızıl’a kurtarma faaliyetlerindeki cesaret ve yeteneklerinden dolayı “Kurtarma Sertifikası” verildi.

Kaynak: Ajanslar, T.C.Jandarma Gn.K.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here