Pakistan Donanmasının 9. Savaş Filosuna bağlı savaş gemileri İran’ın Bandar Abbas limanını ziyaret ederken, İran Savaş gemilerinin Atlantik Okyanusu’na doğru yola çıkacağı bildirildi.

Ziyaretin amacının iki komşu kardeş ülke arasında askeri bağları derinleştirmek olduğu belirtildi. Pakistan savaş gemilerinin 4 gün boyunca Bandar Abbas limanında kaldığı, iki ülke arasında toplantılar, kültürel ve eğitim programlarının düzenlendiği açıklandı.

Pakistan filotilla komutanı Muhammad Saleem, İran donanmasının son yıllarda iki devlet arasındaki işbirliğini geliştirmek kapsamında çok sayıda Pakistan limanını ziyaret ettiğini söyledi.

İran’ın Bandar Abbas limanını ziyaret eden Pakistan 9. Savaş filotillasında, PNS KHAIBAR, PNS MADADGAR, PNS RAH NAWARD ve PMSS ZHOB savaş gemileri bulunuyordu.

Geçen Kasım ayında İran Ordusu Komutan Yardımcısı Amiral Arka Habibollah Sayyari, Pakistan’ın üst düzey askeri yetkilileriyle bir araya gelmişti. Görüşmede iki komşu ülke arasındaki askeri ve savunma işbirliğinin genişletilme yolları görüşülmüştü.

Ayrıca Amiral Arka Sayyari, İslamabad’da Pakistan Genelkurmay Başkanı Zubair Mahmood Hayat ve Pakistan Hava Kuvvetleri komutanı Mareşal Mücahid Enver Han ile 10’uncu Uluslararası Savunma Fuarı ve Seminerinde görüştü.

Pakistan Genelkurmay Başkanı Zafar Abbasi ile Sayyari arasındaki görüşmede İran ile deniz anlaşması imzalandı. Anlaşmada, karşılıklı askeri eğitim işbirliği, deniz filoların karşılıklı ziyaretleri, istihbarat alışverişi, Aden körfezi ve Hint Okyanusu’nda işbirliği kararlaştırıldı.

İRAN SAVAŞ GEMİLERİ ATLANTİK OKYONUSU’NA GİDİYOR

İran Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı, İran Donanmasına ait filoların uzun süreli olarak Atlantik Okyanusu’na gönderileceğini söyledi.

İran Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Amiral Turec Hasani Mukaddem İRNA haber ajansına yaptığı açıklamada, ” Bu yolculuk komutanların talimatı çerçevesinde gerçekleşecek..” diye konuştu.

Atlantik Okyanusu’nun uzun bir rota olduğunu belirten Amiral Hasani Mukaddem, ” Donanmamıza ait filonun yolculuğu 5 ay sürebilir. Bu yolculukta yer küresinin bir uçtan diğer uca katedeceğiz ve yolculuk sırasında helikopter taşıyabilen Sahand isimli fırkateyn de varlık gösterecek..” ifadelerini kullandı.

             İran Deniz Kuvvetleri Sahand Fırkateyni 

Sahand savaş gemisi Bir ay önce Bender Abbas limanında düzenlenen tören ile İran Donanmasına katılmıştı. Fırkateyn yüzeyden yüzeye ve yüzeyden havaya füze sistemleri ile donatılmış. Uçaksavar topları ve sofistike radar ve radar kaçınma yetenekleri gemide bulunuyor. Denizaltı savaşı kabiliyeti bulunan geminin radara görünmez özelliğide bulunuyor.

Sahand fırkateyni 105 metre uzunluğunda, Bin 300 ton ağırlığında 25 Knot deniz hızı yapabiliyor.Geminin 5 ay boyunca yakıt ikmali alamdan seyir yapabildiği belirtiliyor.

Kaynak: MEHR, IRNA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here