Rusya deniz platformlarında kullanılan Kalibr-M seyir füzesinin 4 bin 500 kilometreden daha fazla menzile sahip yeni versiyonunu geliştiriyor. Kalibr füzesinin Türkiye ve Avrupa şehirlerine rahatlıkla vurabileceği belirtiliyor.

TASS Haber ajansına açıklamada bulunan bir Rus yetkili, yeni füzenin hem uzun menzilli hem de boyutları bakımından hizmette olan Kalibr füzelerinden farklı olacağını söyledi.

Kalibr-M seyir füzesinin geliştirilmesiyle ilgili çalışmaların 2027 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Yeni füzenin bir tona yakın “konvensiyonel” veya “nükleer” başlığı taşıyabileceği, suüstü/sualtı unsurları tarafından ateşlenebileceği belirtildi.

KALİBR FÜZELERİ SURİYE SAVAŞINDA KULLANILMIŞTI

Rus Donanması bünyesinde yer alan Kalibr füzelerinin maksimum atış menzili yaklaşık 2.000 km’ye ulaşıyor.Rusya donaması, 2015 yılında Suriye’deki hedefeleri uzun menzilli bu füzeler ile vurmuştu.

Füzelerin Hazar filotillasında bulunan BUYAN-M sınıfı korvetlerden atıldığı açıklanmıştı.Dört savaş gemisinden IŞİD hedeflerine 26 füze fırlatıldı. Bin 500 kilometrelik yolu geçen füzeler 11 ayrı hedefi imha etmişti.

Füzeler, İran ve Irak hava sahasını kullanarak, sivillere herhangi bir tehlike oluşturmadan ıssız alanlardan uçtu.

Füze saldırılarına Hazar filotillasından Gepard sınıfı fırkateyn Dagestan ve Buyan-M sınıfı korvetler, Grad Sviyazhsk, Uglich ve Veliky Ustyug katıldı.

KALİBR FÜZELERİ KARADENİZ’DE GEÇEN YIL İLK DEFA ATEŞLENDİ

Rusya’nın Karadeniz Filosu’na bağlı Amiral Grigoroviç fırkateyni 2018 Ağustos’da Karadeniz’de Kalibr tipi füzeleri ilk kez ateşlemişti.

Sputnik’e konuşan Karadeniz Filosu Sözcüsü Aleksey Rulyov, Amiral Grigoroviç fırkateyninin Karadeniz’de “Kalibr füzeleriyle ilk kez atış yaptığını..” açıkladı.

Rus askeri yetkili, böylelikle Rus fırkateynin Karadeniz’de ilk kez Kalibr füzeleriyle atış gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

TÜRKİYE VE AVRUPA İÇİN CİDDİ TEHDİT

Kalibr füzesi Karadenize kıyısı olan ülkeler için ciddi tehdit oluşturuyor. Su üstü veya sualtı hedefleri, ekonomik hedefler ve şehirler bu füzenin tehditi altında. Türkiye gibi ülkeler bu tehditi cevap verecek ciddi katmanlı hava savunma sistemleri hala sahip değil. Bu konuda çalışmalar devam ediyor fakat sonuç alınmış değil.

ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa-Afrika Komutanı Oramiral James Foggo, Atlantic Council forumunda 2018 Haziran’da yaptığı konuşmada Rus yapımı yeni Kalibr füzesinin Avrupa’nın herhangi bir başkentine ulaşabileceğini belirti.

Oramiral Foggo, “Şu anda 6 adet Kilo sınıfı denizaltı, Karadeniz bölgesinde faaliyette, bu denizaltılardan ikisi daha önce Akdeniz’deydi ve Kalibr füzelerini fırlatmıştı. Kalibr, karadaki hedefleri imha etmeyi amaçlayan etkileyici bir füze. Hazar Denizi dahil olmak üzere, bu denizlerden herhangi birinden fırlatılması durumunda Avrupa’nın herhangi bir başkentine ulaşabilir” diye konuştu.

Kaynak: TASS, Ajanslar, Sputnik, NATO,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here