İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu

Al Arabiya kanalının aktardığına göre Irak’ın Anbar vilayetinde yer alan ve ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esad hava üssüne balistik füzeli saldırı düzenlendi.

Irak ordusu, dün gece Anbar vilayetindeki Ayn el Esd hava üssüne 17, Erbil’e ise 5 füze atıldığını, füze saldırılarında ölen askeri olmadığını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump Twitter’da, “Her şey yolunda! İran’dan Irak’taki iki üsse füze atıldı.” yazdı.

Ayn el Esad üssü, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun askerlerinin barındığı üs.

Irak ordusundan yapılan açıklamada füze saldırılarının 01:45-02:45 saatleri arasında yapıldığı, üssü hedef alan 17 füzeden ikisinin patlamadığı belirtildi.

Erbil’e atılan 5 füzenin de koalisyon hedeflerini vurduğu, saldırılarda Irak güçlerinden kayıp verilmediği belirtildi.

Pentagon İran’ın Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsleri hedef aldığını doğruladı, “İran Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu iki üssü balistik füzelerle hedef aldı. Füzeler İran topraklarından ateşlendi” ifadelerini kullandı.

İran devlet televizyonu, “General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildi” duyurusunu yaptı.

İran bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkeleride uyardığı  açıklamada, “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı  hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı  tutmuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ALMANYA IRAK’TAKİ ASKERLERİNİ KISMEN ÇEKTİ

Almanya, Irak’ta bulunan askerlerini kısmen çekti. Federal Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak’ın başkenti Bağdat ve Taci kenti yakınlarında bulunan Alman askerlerin çekildiği bildirildi. 

Konuyla ilgili haberi doğrulayan Dışişleri Bakanı Heiko Maas, söz konusu askerlerin güvenlik nedeniyle çekildiğini ifade ederken, Maas ve Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in imzalarını taşıyan ve Federal Meclis’in savunma komisyonu üyelerine gönderilen mektupta, “Irak’ta görev yapan askerler bir an önce Ürdün ve Kuveyt’e nakledilecek” ifadesi yer aldı.

PENTAGON’DAN ‘MEKTUP’ AÇIKLAMASI: IRAK’TAN ÇEKİLMİYORUZ

ABD’nin Irak’taki askerlerini çekeceği imasında bulunan bir mektup kafaları karıştırdı. Mektubun taslak olarak hazırlandığını ve dolaşıma girmesinin bir hata olduğunu belirten Pentagon yetkilileri “ABD Irak’tan çekilmiyor” mesajını verdi.

ABD ve İran arasında tırmanan gerilimde Irak parlamentosu ABD askerlerinin ülkeden ayrılmasını öngören ancak bağlayıcı olmayan bir karar almıştı. Reuters haber ajansı, ABD liderliğindeki IŞİD’le Mücadele Koalisyonu tarafından Irak Savunma Bakanlığı Ortak Görev Gücü’ne hitaben yazılan bir mektubu haberleştirdi.

Iraklı bir askeri kaynağın ve ABD Savunma Bakanlığı’ndan da bir yetkilinin doğruladığı mektupta Irak parlamentosunun almış olduğu bu karara atıfta bulunuldu, bölgedeki ABD askerlerinin önümüzdeki gün ve haftalarda yeniden konumlandırılacağı, bu sırada da helikopter hareketliliği olacağı belirtildi. ABD’li Tuğgeneral William Seely’nin isminin bulunduğu mektupta “Egemen bir ülke olarak ülkeden ayrılmamıza yönelik almış olduğunuz karara saygı duyuyoruz” ifadesi de yer aldı.

Mektubun doğru olup olmadığı önce ABD Savunma Bakanı Mark Esper’a soruldu. Mark Esper, “(Mektubun) Nereden geldiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Ancak Irak’tan ayrılma yönünde alınan bir karar yok. Nokta” ifadelerini kullandı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de söz konusu mektupta ıslak imzanın olmadığına dikkat çekti.

CENTCOM komutanıyla görüşen Mark Milley mektubun yol açtığı karmaşaya açıklık getirdi. Mektubun taslak olarak hazırlandığını, dolaşıma sokulmaması gerektiğini belirtti.

Mektubun kötü yazıldığını söyleyen ABD Genelkurmay Başkanı, imzasız taslak metnin aslında bölgede asker hareketliliğinin artacağına dikkat çekmeyi amaçladığını söyledi. Mektupta çekilme imasının bulunduğunu ancak bunun bölgedeki durumu yansıtmadığını vurgulayan Milley Irak’tan çekilme planlarının olmadığının da altını çizdi.

Kaynak: VOA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here