Dün gece Cape Canaveral’dan fırlatılan Falcon 9 roketiyle yörüngeye internet sinyali göndermek için tasarlanan Starlink uydusunun gönderildiği bildirildi.

Space.com’un haberine göre, Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, yörüngeye tek seferde 60 uydu gönderdiği belirtildi.

Dördüncü kez kullanılan SpaceX roketi şirketin Atlas Okyanusu’ndaki “Of Course I Still Love You” platformuna yumuşak iniş yaptığı açıklandı. Son teslimatla SpaceX’in yörüngedeki uydu sayısı 180’i bulurken, şirket yörüngede en büyük uydu filosuna sahip oldu.

Şirket ‘Starlink 44’ adını verdiği internet uyduları ağının ilk filosunu meydana getiren 60 uyduyu geçen yıl mayıs ayında SpaceX roketi ile uzaya fırlatmıştı.

Starlink projesi, toplam 12 bin uydudan oluşan dev bir ağ ve dünya çapında yüksek hızlı internet kullanımını artırması hedefleniyor. 12 bin uydunun peyderpey uzaya gönderileceği projenin 2020’de sınırlı bir kapasiteyle de olsa hizmete geçmesi bekleniyor.

SpaceX’in uygun fiyatlı, düşük gecikme değerlerine sahip uzaydan internet projesi Starlink’in 12 bin uydusundan 4 bin 425’i 1100-1300 kilometre yükseklikte bulunacak ve 2024 yılına kadar yörüngeye yerleştirilmiş olacak. Geriye kalan 7 bin 500 uzay aracı ise daha alçak yüksekliklere gönderilecek.

Gönderilen uydu sayısı yaklaşık 800’e ulaştığında ticari amaçlı hizmetin de resmi olarak başlaması planlanıyor. Şirketin öncelikli amacı ise gelişmemiş bölgelerde yaşayan, daha önce hayatları boyunca hiç internete girememiş insanlara bağlantı sağlamak.

SpaceX CEO’su Elon Musk bu projeden elde edilecek gelirleri nihai hedefi olan Mars projelerine yatıracak. 2025 yılına kadar 40 milyon Starlink abonesine ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Mush, projeden yaklaşık 30 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor.

Kaynak: Space.com, Diken, Ajanslar, SpaceX,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here