ABD ordusu İran ile artan gerilim üzerine Suudi Arabistan’da iki hava üssü ve bir deniz üssünü kullanmak istiyor.

ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yetkililer, “acil durum” planlaması olarak Medine şehrine 100 km batısındaki Yanbu limanında inceleme yaptıklarını söyledi. Yetkililer Ürdün sınırının yaklaşık 50 km güneyinde bulunan Tabuk’taki Kral Faysal hava üssü ve Mekke’nin yaklaşık 60 km doğusundaki Taif’teki Kral Fahd hava üssünü incelendiğini söyledi.

General Frank McKenzie Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, üç yeni üssün, İran ile olası bir çatışmada bölgeye askerleri kolayca taşıyabileceğini söyledi.

McKenzie, “Arap Körfezinde İran ile herhangi silahlı çatışma senaryosunda kuvvetlerimizi çatışma bölgesine gönderebileceğimiz yerlere bakıyoruz,” dedi.

Washington, Orta Doğu’daki tüm ABD kuvvetlerini denetleyen Katar’daki CENTCOM karargahı da dahil olmak üzere Körfez ülkelerinde uzun süredir askeri varlığını arttırıyor.

Yaklaşık 2.500 ABD askeri Riyad’ın güneydoğusundaki Prince Sultan hava üssünde konuşlanmış durumda. Hava üssünde savaş uçakları ve Patriot hava savunma sistemide bulunuyor.

Suudi yetkililer ABD’nin üst talebi hakında yorum yapmadı.

Son günlerde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yönelik füze saldırıları giderek artıyor. Suudi Arabistan 23 Ocak’ta İran’ın desteklediği Husi milislerinin Riyad’a füze gönderdiğini ancak hava savunma sisteminin bu füzeyi engellediğini açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here