Türkiye ve Tunus Özel Kuvvetleri arasında 17-25 Ocak tarihlerinde Ankara’da bir tatbikat gerçekleştirildi.Özel Kuvvetler arasında yapılan tatbikat iki ülke arasında il kez icra edildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Türkiye ve Tunus Özel Kuvvetleri arasında dostluğu ve birlikte çalışabilirliği artırmak, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla 17-25 Ocak tarihlerinde Ankara’da tatbikat gerçekleştirildi.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamı şöyle: “Türkiye ve Tunus’tan birer Özel Kuvvet timinin katıldığı tatbikat, aynı zamanda iki ülke Özel Kuvvetleri arasında yapılan ilk tatbikat olma özelliğini taşıyor. Tatbikatın önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor.”

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Aralık 2020’de Tunus’a önemli ihracatlar gerçekleştirdiklerini, başkanlığımız koordinasyonunda 5 firmamız toplam 150 milyon dolar tutarında ihracata imza attığını açıklamıştı.

TUSAŞ’ın ANKA-S İHA’ları, BMC’nin Kirpi ve Nurol makinenin Ejder Yalçın zırhlı araçları, katmercilerin tanker ve tank taşıyıcı gibi çeşitli araçları, ASELSAN’ın elektro-optik sistemleri Tunus’a satılacağı gündeme geldi.

Kaynak: MSB,SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here