ABD ile İsrail’in bir ay sürecek ortak hava savunma tatbikatı kapsamında Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunma (THAAD) sisteminin İsrail’e ilk kez getirildiği bildirildi.

İsrail ordusu tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, ” iki ordu arasında koordinasyonu arttırmak ve İsrail hava savunma yeteneğini güçlendirmek için ABD güçleriyle birilikte çalışıyoruz..” ifadeleri kullanıldı.

Füze sisteminin İsrail’e ilk kez getirilmesi hakkında konuşan Başbakan Benjamin Netanyahu, ” ABD’nin İsrail’in güvenliğine bağlılığının başka bir kanıtı ” diye konuştu.

Başbakanlık ofisi tarafından yayınlanan videoda Netanyahu, ” Savunma sistemlerimiz sayesinde Orta Doğu’nun herhangi bir yerinden gelen tehditlerle mücadele konusunda daha da güçlüyüz..” dedi.

Haaretz gazetesinde çıkan haberde, Necef çölüne konuşlandırılan THAAD’la füze sisteminin atış denemesi yapması beklenmiyor.Bir hafta sürecek tatbikatta İsrail ve ABD kuvvetleri simüle edilen hava savunma operasyonlarının deneneceği belirtildi.

1980’lerin sonunda faal hale gelen ve hala ABD ordusu tarafından kullanılan THAAD’ın X bandı radar sistemi 2008’de İsrail Hava Kuvvetleri’nin Necef çölünde bulunan Nevatim üssüne konuşlandırılmıştı. Amerikan radarı İsrail erken uyarı sistemiyle koordinasyon içinde çalışıyor. Bununla İran’ın füze atması ihtimaline karşı İsrail’in karşılık vermek için zaman kazanması amaçlanıyor. 

Geçtiğimiz günlerde İsrail Savunma Bakanlığı Balistik Füze Savunma sistemi ‘Arrow 3’ başarıyla test ettiklerini açıklamıştı. İsrail’in orta kesiminde gerçekleştirilen test, Amerikan Füze Savunma Ajansı ve İsrail Hava Kuvvetleri’nin katılımıyla İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından yönetildi.

Kaynak: Ajanslar, The Times of İsrael, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here